İspanya, bataryaları fırlatmak yerine Ukrayna'ya Patriot füzeleri gönderecek

El Pais gazetesinin haberine göre, elinde 50 adet Patriot füzesi bulunan İspanya, bunların küçük bir kısmını Ukrayna'ya gönderecek.

REKLAM

AB ve NATO müttefiklerinin Kiev'e daha fazla askeri yardım göndermesi yönündeki baskıları sonrasında İspanya, Ukrayna'ya sınırlı sayıda Patriot füzesi gönderme kararı aldı.

El Pais gazetesine göre Rusya, Ukrayna'ya yönelik hava saldırılarını artırırken, AB hükümetlerinden Kiev'e daha fazla koruma sistemi sağlamaları istendi. Çağrının ana hedefi, cephaneliğinde bu tür silahlara sahip olan Yunanistan ve İspanya gibi ülkelerdi.

Yunanistan Perşembe günü Ukrayna'ya hava savunma sistemi sağlayamayacağını söyledi.

Kimliği açıklanmayan hükümet kaynaklarına dayandıran El Pais, İspanya'nın Patriot uçaksavar rampalarını teslim etmeyi reddettiğini ancak sistem için Ukrayna ordusuna füze tedarik edeceğini söyledi.

El Pais, “Az sayıda füzenin devri, Savunma Bakanlığı'nın 2013'ten bu yana Türkiye-Suriye sınırında konuşlandırdığı bataryayı Ukrayna'ya teslim etmeyi reddetmesinin ardından gerçekleşti” dedi ve ekledi: “İspanya'nın yedek muharebe gücü Yaklaşık 50 füze birimi ve önleyici füzeler çok büyük.” Pahalı olduğu için çok sınırlı sayıda olacak” dedi. Söylendi.

Savunma Bakanlığı raporla ilgili yorum talebine yanıt vermedi ancak İspanyol bir diplomat Perşembe günü yabancı gazetecilere Madrid'in Ukrayna ile ilişkilerini artırması gerektiğini söyledi.

El Pais, İspanya'nın 2004 ve 2014 yıllarında Almanya'dan ikinci el satın aldığı üç pil bulunduğunu söyledi.

Bu ayın başlarında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, NATO üyelerine, Ukrayna'nın Rus hava saldırılarına karşı koymak için en az yedi Patriot veya diğer üst düzey hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu söyledi ve Kiev'e daha fazla askeri yardım çağrısında bulundu.

Almanya, Ukrayna'ya bir Patriot hava savunma sistemi sağlama sözü verdi ve NATO müttefiklerine altı tane daha teslim etme çağrısında bulundu.

Skai TV'ye verdiği bir röportajda “Bize bunu neden yapamadığımız soruldu ve açıklandı” dedi. Mitsotakis, bu sistemlerin “caydırıcılık yeteneğimiz açısından kritik” olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir