ABD: Polis, Gazze'deki protestolarda zor kullanarak öğretmen ve öğrencileri tutukladı

Gazze'de ABD'deki üniversitelere yayılan protestolar, İsrail'e verilen desteğin kesilmesi çağrısında bulunuyor. Ancak Joe Biden yönetimi öğrenci ve öğretmenlerin taleplerini güç kullanarak bastırmaya çalışıyor. Tutuklananlar arasında profesörler ve çok sayıda öğrenci de var.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri'nde bazı kampüsler ve fakülteler, İsrail'in Gazze'ye yönelik 200 günden fazla süredir devam eden saldırılarını protesto eden üniversite öğrencilerine destek verdi.

Ülke çapında onlarca üniversiteye yayılan Gazze protestolarında Washington yönetiminden binlerce öğrenci İsrail'e destek verdi. Üniversite yönetimlerinin İsrail ile bağlarını kesmesini istiyor.

Ancak Başkan Joe Biden yönetimi öğrencilerin ve öğretmenlerin taleplerini güç kullanarak bastırmaya çalışıyor.

Pek çok okulda öğrencilere sert davranılırken, bazı kampüslerde ise tutuklamalar yapılıyor.

Gözaltına alınanlardan biri de Emory Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Noelle McAfee.

Kampüs bahçesinde güvenlik güçleri tarafından tutuklanan ve arkadan kelepçelenen Profesör McAfee, bir öğrencisinin cep telefonuyla kaydettiği videoda şunları söyledi: “Felsefe Bölümü ofisini arayıp tutuklandığımı söyleyebilir misiniz? Ben Noelle McAfee, ben Noelle McAfee. Felsefe bölümü başkanı.” söylediğini görebilirsiniz.

Emory Üniversitesi Senatosu'nun gelecek dönem başkanı Profesör McAfee, konuşurken yüzünü kar maskesiyle kapatan bir polis memuru tarafından kaldırımda geriye doğru itildi.

US News and World Report'un yıllık sıralamasında ilk 25'te yer alan üniversite, İsrail'in Gazze'deki saldırısına ve okullarının o ülkeye silah tedarik ettikleri silah üreticilerine yaptığı yatırımlara karşı ülke çapında gösteriler düzenleyen düzinelerce üniversite arasında yer alıyor.

Bir başka gözaltı olayı da aynı üniversitede ekonomi profesörü olan Caroline Fohlin ile ilgili.

Polis tarafından yere atılan ve kafasını beton zemine vuran Fohlin, gözlüğünü kırarak, “Ben profesörüm, sen ne yapıyorsun?” dedi. Bağırdığı görülebiliyor.

Görüntülere göre polis memurları Profesör Fohlin'i yere kelepçeleyerek vücuduna baskı yapıyor.

Öğrenciler ve profesörler ABD Başkanı Joe Biden yönetimini “ifade özgürlüğünü” görmezden gelmekle suçluyor.

Benzer şekilde aktivistler Biden yönetimini Gazze'deki insan hakları ihlallerini görmezden gelmekle suçluyor.

Sosyal medyadaki görüntülerde polis memurlarının protesto sırasında kelepçeli bir öğrenciye şok tabancası kullandığı görülüyor.

İsrail, Uluslararası Adalet Divanı tarafından “soykırım”la suçlanıyor.

Ocak ayında alınan geçici bir kararla Tel Aviv'e “soykırım eylemlerini” durdurması ve Gazze'deki sivillere insani yardım ulaştırılmasını sağlayacak önlemler alması talimatı verildi.

Öte yandan Cumhuriyetçi ve Demokrat partilerden bazı siyasetçiler aktivistleri antisemitizmle suçlarken öğrenciler bu suçlamaları reddediyor.

Bu arada protestocular arasında Filistin kefiyesi giyen çok sayıda Yahudi öğrenci de var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir