Bayramdan sonra adım adım eski beslenmenize dönün! Bayramda tatlılardan ve yağlı yiyeceklerden uzak durun! – SAĞLIK

Uzmanlar, ramazan ayında 1 ay boyunca 2 öğün beslenmeye alışan, susuz kalmaya, daha az kalori yemeye ve daha az atıştırmalığa alışan vücudun, hızlı bir şekilde eski beslenme düzenine geçerek yorulmaması gerektiğine işaret ederek, şunları söylüyor: ani değişikliklerden sindirim sistemi olumsuz etkilenebilir. Tatilden sonra normal beslenmemize hızlı bir geçiş yapmak yerine kademeli olarak ilerlememiz gerekiyor” dedi. dedi beslenme ve diyet uzmanı Hülya Yiğit. Ana öğünlerinizi yatmadan 4-5 saat önce yemenin, çorba, salata ve yoğurdu ana öğünlerinize dahil etmenin daha az kalori tüketmenizi ve kendinizi daha sağlıklı hissetmenizi sağlayacağını anlattı.

Üsküdar NPİSTANBUL Üniversitesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, oruç sonrası nasıl beslenmesi gerektiğini anlattı.

“Ramazan ayından sonra hızlı bir şekilde önceki diyete geçmemek gerekiyor.”

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, Ramazan Bayramı ile birlikte eski beslenme düzenine dönmek istediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Ancak 1 ay boyunca 2 öğün beslenmeye alışan ve susuzluğa alışan vücut, artık yemek yememeye başlıyor. Daha az kalori ve daha az atıştırma, daha hızlı bir şekilde önceki diyete geçilebilir, yorulmamak gerekiyor. “Ani değişikliklerden sindirim sisteminin olumsuz etkilenebileceği unutulmamalıdır” dedi.

Adım adım ilerlememiz lazım…

Tatilden sonra normal beslenmemize hızlı bir geçiş yapmak yerine kademeli olarak ilerlememiz gerekiyor” dedi. Beslenme ve diyet uzmanı Hülya Yiğit, sindirim sorunlarını en aza indirmek, kilo kontrolünü kolaylaştırmak ve her şeyden önce psikolojik olarak çok daha sağlıklı hissetmek için bayramdan itibaren yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Güne proteinli bir kahvaltıyla başlayın. Reçel ve bal tüketimini mümkün olduğunca sınırlayın. Mümkünse küçük porsiyonlarda servis etmeye çalışın. Tatillerde çoğu kişi çalışmadığı veya tatilde olduğu için geç kahvaltı ve akşam yemeği tercih edilmektedir. Bu 2 öğüne yoğurt, çiğ kuruyemiş ve taze meyve gibi bir atıştırmalık eklemek gece şeker ihtiyacınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Su tüketmeyi unutmayın. Özellikle tatil dönemlerinde şeker tüketimi ile iştah kontrolü zorlaşır. Ancak yeterli miktarda su (kilogram başına 35 ml) tüketirseniz iştah kontrolü çok daha kolay olacaktır.

Tatil ziyaretlerinizde lezzetleri porsiyonlarla tüketin…

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit de bayram ziyaretlerinde çeşitli kültürel yemeklerin ikram edildiğini belirterek, “Bu ikramlar genellikle hamur işleri ve yağlı yiyeceklerdir. Bu besinler kan şekeri dengesini bozarak özellikle karın çevresinde yağlanma oluşmasına neden olur. Karın çevresindeki yağ da kalp-damar hastalıkları için bir risk faktörü olduğundan, ziyaretiniz sırasında bu yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Karşımızdakini kızdıramayacaksak en azından tatlıları tadımlık porsiyonlarda tüketmeliyiz.” dedi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, ana öğünlerinizi yatmadan 4-5 saat önce yemenin ve ana öğünlerinize çorba, salata ve yoğurda yer vermenin, daha az kalori tüketmenizi ve kendinizi daha sağlıklı hissetmenizi sağlayacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir