Yusufeli Barajı'nda son testler yapılıyor

Artvin'de inşa edilen Türkiye'nin en yüksek barajı Yusufeli'nde 1 milyar 938 milyon metreküp su depolandı. Yusufeli'nde yıllık elektrik üretimi 1,8 milyar kilowatt saat olacak ve son testler devam ederken, su seviyesi 710 rakıma ulaştığında tam kapasite elektrik üretim aşamasına geçilecek. AK Parti Artvin Milletvekili Faruk Çelik, “Yusufeli Barajı ülke ekonomisine yılda 6 milyar lira katkı sağlayacak. Yusufeli, son testlerin ardından ülkeye katkı sağlamaya devam edecek.”

Çoruh Nehri üzerinde tasarlanan ve Şubat ayında temelleri atılan, 275 metre yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise beşinci yüksek barajı olan Yusufeli İlçesi'ndeki Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatı 26, 2013 tamamlandı. 22 Kasım 2022'de su tutmaya başlayan baraj, Yusufeli ilçe merkezi ile Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Çevreli, İşhan ve Meşecik köylerini sular altında bıraktı. Baraj inşaatı sürecinde Yusufeli halkı sular altında kalan köylerden yeni inşa edilen yerleşim yerlerine taşındı. Baraj havzasındaki suyun yüksekliği 707,15 metreye, depolanan su miktarı ise 1 milyar 938 milyon metreküpe ulaştı. 558 megavat kurulu güce ve yıllık 1,8 milyar kilovatsaat enerji üretimine sahip olacak Yusufeli Barajı, kısa sürede tam kapasite elektrik üretim aşamasına geçecek. Dürbünlerin çevrildiği, ıslak test ve son testlerin devam ettiği Yusufeli Barajı'nın, ürettiği enerjiyle Türkiye ekonomisine yılda 6 milyar lira katma değer sağlaması bekleniyor.

'BARAJ 2,5 MİLYONLUK ŞEHRİ AYDINLATACAK'

Baraj çalışmalarını yakından takip eden AK Artvin Partisi Milletvekili Faruk Çelik, 24 Haziran'da su seviyesinin 710 metreye çıkacağını belirterek, şunları söyledi: “Yusufeli'de 1 milyar kilovat saatin üzerinde elektrik üretildi Baraj, Çoruh Nehri'nin bilezik ve kolyeleri olarak adlandırılan barajlar serisinin sonuncusu Elektrik “Üretim yapılan barajda 3 ünitede testler yapılıyor. 24 Haziran'da su seviyesi 710 metreye çıkacak, en yüksek rakıma ulaşılacak. Orada bir süre bekleyip daha sonra barajın durumu incelenecek” dedi.

Son testlerin sürdüğünü belirten Çelik, şunları söyledi: “710 m rakımda barajın kabul süreci başlayacak. Bu aşamalarda elektrik üretimi devam ediyor, yaklaşık 2 milyar kilowatt saat enerji üretilmiş olacak. Ülke ekonomisine yıllık 6 milyar lira katkı sağlayacak.” “Yusufeli Barajı 2,5 milyonluk bir şehri aydınlatacak çok şükür böyle muhteşem bir eseri ülkemize kazandırdık. Şimdi de son testlerden sonra Yusefeli Barajı ülkeye katkı sağlamaya devam edecek” dedi. ilan etti.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir