Yunanistan'daki Avrupa Parlamentosu seçimlerini iktidardaki ND partisi kazandı

Avrupa Parlamentosu'na 21 milletvekili gönderme hakkı bulunan Yunanistan İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı resmi olmayan verilere göre, Avrupa Parlamentosu'nda iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi'nin 7, ana muhalefetteki Radikal Sol Koalisyon'un (SYRIZA) ise 4 üyesi bulunuyor. Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) 3, Yunan Çözümü 2, Yunanistan'da Komünist Parti (KKE) 2, Zafer Partisi, Özgürlük Yolu ve Aklın Sesi Partisi ise 1 sandalye kazandı. her biri.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis basına, Pazar günü yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde hedeflerine ulaşamayacaklarını söyledi.

Yunan halkının “Sana güveniyoruz ama daha çok çabalamalısın” mesajını verdiğini söyleyen Mitsotakis, partisinin maliyet gibi gündelik meseleleri protesto eden birçok seçmenden oy kaybettiğini söyledi.

Öte yandan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Türkiye'nin kurduğu Dostluk Eşitlik Barış (DEB) partisi Batı Trakya'daki 3 ilden 2'sinde birinci çıktı.

İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, sandıkların yüzde 96 oranla açıldığı resmi olmayan sonuçların ardından DEB partisi, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Rodop'ta yüzde 36 oy alarak birinci parti oldu. ve %27'si İskeçe'ye.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir