Yedi göstergeden beşi Bitcoin'de yükselişe işaret ediyor

Bir analiste göre, kripto para piyasaları son üç ayda yatay seyrederken, en az beş zincir üstü gösterge boğa piyasasının daha yeni başlıyor olabileceğini gösteriyor.

Şubat ayının sonundan bu yana, toplam kripto para piyasası değeri 2,5 trilyon dolar civarında seyrediyor. Piyasa gözlemcileri döngünün bitip bitmediği konusunda kararsız.

TLDR analisti ELI5'in 19 Mayıs'ta X'te paylaştığı yayına göre, bu beş zincir üstü gösterge bir boğa piyasasının yolda olduğunu ortaya koyuyor.

Kaynak: ELI5

Bitcoin hakimiyeti %56’nın üzerinde.

Tarihsel olarak, kripto para birimi boğa piyasaları yüksek düzeyde Bitcoin hakimiyetiyle başlar ve çoğu tüccar altcoin'lerini önceki ayı piyasası döngüsü sırasında satar.

Öte yandan, BTC'nin hakimiyeti çöktüğünde ve alt sezon başladığında – boğa döngüsünün bir sonraki aşamasının sinyalini vererek onu sona bir adım daha yaklaştırdığında – ancak durum henüz böyle görünmüyor.

TradingView'e göre Bitcoin (BTC) pazar hakimiyeti %56'nın biraz üzerinde. Bitcoin'in pazar payı Ekim 2023 itibarıyla %50'nin üzerindedir.

Bitcoin MVRV Z puanı 6'dan az

LookIntoBitcoin grafiklerine göre, varlığın mevcut piyasa değerini veya kapitalizasyonunu tarihsel ortalama değeriyle karşılaştıran Bitcoin'in MVRV Z-skoru, döngüdeki zirveler sırasında genellikle 6 civarında zirveye ulaşıyor.

LookIntoBitcoin'e göre şu anda yarıdan az ve Mart 2021'den bu yana 6'yı aşmadı.

Bitcoin MVRV-Z Puanı. Kaynak: Lookintobitcoin

Puell Çoklu 3'ten küçük

Puell Multiple, döngünün zirve noktalarıyla aynı hizada olan ve henüz bunu yapmamış başka bir parametredir. Bu gösterge, çıkarılan Bitcoin'in günlük değerinin, bu değerin yıllık hareketli ortalamasına bölünmesiyle hesaplanır.

Coinglass'a göre Puell Multiple, 20 Nisan yarılanmasının ardından 1'in altına düştü. 3'ün üzerindeki yüksek seviyeler genellikle döngüsel yüksek seviyelerle çakışıyor ve Mart ortasındaki 2024 fiyat artışı sırasında yalnızca 2,4'e ulaştı.

HODL baskını

LookIntoBitcoin'e göre, HODL girişlerine dayalı olarak farklı yatırımcı grupları tarafından ne kadar BTC'nin tutulduğunu gösteren grafikler de Bitcoin için yükselişe işaret ediyor.

Realized Cap HODL Waves, yakın zamandaki alıcılar tarafından bir süre öncesine kıyasla ne kadar Bitcoin'in tutulduğuna dair makro bir görünüm sağlar.

Genç aralıklardaki düşen yüksek seviyeler, satış baskısının hafiflediğine ve daha fazla yükseliş için alan olabileceğine işaret ediyor.

“BTC'de daha az yeni yatırımcı var [kararlı] ve panik satışı yapma olasılıkları daha yüksektir. Hala ayağa kalkabiliriz gibi görünüyor.”

Kaynak: Lookintobitcoin

Hash başına Bitcoin madenci geliri

Zincir içi verilerden elde edilen beşinci yükseliş ölçütü, madencilerin işlemler için ne kadar para kazandığını gösteren hash başına madenci geliridir.

Ağ zorluğu arttıkça hashrate zamanla düşme eğiliminde olsa da ELI5, saniyede terahash başına 0,3 dolara ulaşan son iki artışın piyasa döngüsündeki önceki zirveler sırasında meydana geldiğini kaydetti.

Öte yandan, piyasaların aşırı ısınmış ve zirveye ulaşmış olabileceğini öne süren başka zincir üstü ölçümler de var.

RHODL (Gerçekleşen HODL) oranı, yakın zamanda satın alınan coinlerin ortalama fiyatını 1-2 yıl önce satın alınan coinlerin ortalama fiyatıyla karşılaştırır. Mart ayındaki bu ölçümün de gösterdiği gibi, yeni alıcılar BTC için uzun vadeli sahiplerden önemli ölçüde daha fazla ödeme yaparsa, bu durum piyasanın zirveye ulaştığının sinyali olabilir.

RHODL Raporu. Kaynak: Lookintobitcoin

Yok Edilen Kümülatif Değer Günleri (CVDD) de zirveye ulaşmış gibi görünüyor. Metrik, piyasanın yaşına göre madeni paraların eski ellerden yeni ellere geçmesiyle oluşan zaman-değer kaybının kümülatif toplamını kaydeder.

ELI5, “Çok sayıda eski madeni para aynı anda hareket etmeye başlarsa, bu piyasanın zirveye ulaştığının bir işareti olabilir” dedi.

Yazının yazıldığı sırada BTC, Mart ortasındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %10 düşüşle 66.668 dolardan işlem görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir