Yapay zekanın konuşma üretimi endişe verici! – TEKNOLOJİ

Riskler getiren ve hayatı kolaylaştıran yapay zekayı “çağımızın dijital atom bombası” olarak adlandıran uzmanlar, yapay zekanın sesinin üretilmesi ve klonlanmasının geleneksel seslendirme sanatçılarının geleceğine dair bazı endişeleri de gündeme getirdiğini söylüyor. Seslendirme sanatçısı Şaban Özdemir, resmi olmayan yapay zeka ses klonlamasının önüne geçmek için yasal düzenlemelerin yanı sıra klonlanmış sesleri tespit edebilen yapay zeka teknolojisinin geliştirilmesinin mümkün olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bu emek hırsızlığıdır. Seslendirme sanatçılarının seslerinin izinsiz kullanımını önlemek için yasal koruma şarttır.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Medya PR birimi müdürü ve seslendirme sanatçısı Şaban Özdemir, çok konuşulan, gerçek insan sesini taklit edebilen yapay zeka teknolojilerini değerlendirdi.

Yapay zeka destekli uygulamalar hayatın her alanında kendine yer buluyor

Yapay zeka tabanlı uygulamaların hayatın her alanında kendine yer bulduğunu belirten Özdemir, hayatı kolaylaştıran yapay zekanın aynı zamanda riskler de taşıdığını söyledi.'“Çağımızın dijital atom bombası” olarak tanımlamanın doğru olacağını belirtiyor.

Bu nötr teknolojinin hem iyiye hem de kötüye kullanılabileceğini kaydeden Özdemir, şöyle konuştu: “20 yıl öncesine gittiğimizde artık sadece yazılı metinleri okuyan teknolojinin sadece okumakla sınırlı olmayabileceğini kaçımız düşünebilirdi? Bu metinler aynı zamanda canlı ve etkileyici bir şekilde telaffuz edilerek seslendiriliyor mu?” ? Dijital tabanlı platformlarda içerik üretiminde teknolojinin bizi her zaman bir önceki güne göre şaşırttığını ve şaşırttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. “Her zaman teknolojinin gerisinde kalıyoruz ve hızına yetişmekte zorlanıyoruz… Aynı gelişimi, değişimi ve dönüşümü ses alanında da yaşadığımızı söyleyebiliriz.” dedi.

Şarkı sözlerini canlı, duygusal vokallere dönüştürmek mümkün mü?

Onlarca yapay zeka tabanlı konuşma üretme platformunun bulunduğunu hatırlatan Özdemir, şunları söyledi: “Çoğunlukla abonelikli veya ücretli abonelikle bu çeşitli platformlardan faydalanabilir, yazılı metinlerin okuma ve dublaj hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Şarkı sözlerini canlı ve duygusal vokallere dönüştürebildiklerini görüyoruz. Yapay zeka tabanlı bu konuşma üretme platformları çok dilli seçeneklerle de tercih edilebiliyor. Evet, bu platformlar anında ses oluşturma ve metni hızlı bir şekilde yüksek kaliteli sese dönüştürme olanağı sunar. Öyle ki ses kütüphanesinden alternatif sesler seçmenize bile olanak sağlıyor.” bilgisini verdi.

Yapay zeka destekli konuşma üretimi endişe verici düzeyde…

Yapay zeka destekli ses yapımcılarının üretimde muhteşem bir yapay zeka aracı sunduğunu belirten Şaban Özdemir, şöyle devam etti:

“Geldiğimiz noktada bunun zaman zaman rahatsız edici olduğunu söylemek yanlış olmaz. Evet, sesin yapay zeka tarafından üretilmesi, klonlanması ve kopyalanmasının, yalnızca bu alanda geçimini sağlayan profesyonel seslendirme sanatçılarını endişelendirdiği aşikar. Küresel ölçekte düşünürsek, çünkü burada yaşayan binlerce sanatçı var.

Öyle ki Amerika Televizyon ve Radyo Sanatçıları Federasyonu SAG-AFTRA'nın girişimi, son aylarda seslendirme sanatçılarını deyim yerindeyse sokaklara çıkardı. “Sanatçıların seslerinin kopyalarını üretmek üzere yapay zeka tabanlı bir ses prodüksiyon stüdyosuyla çığır açıcı bir anlaşma yaptığını duyurması, profesyonel seslendirme sanatçılarının tepkisine yol açtı ve sanatçılar bu girişimi eylemler ve grevlerle eleştirdi.”

AI ile Zeki Müren için Konuş marşı söylendi

Resmi olmayan yapay zeka destekli ses yapımcılarının, profesyonel seslendirme sanatçılarının sesini kopyalayarak haksız kazanç elde ettiğine dikkat çeken Özdemir, şöyle konuştu: “Reklam, film, video oyunu ve kitapların dublajını yapan sanatçılar bile seslerinin yapay zeka aracılığıyla klonlandığını gördü.” rızaları dışında çeşitli içeriklerde kullanılması. Bu insan gücü hırsızlığı… Küresel ölçekte olduğu gibi ülkemizde de gözlemlenebilen bir durum bu. Sadece seslendirme sanatçıları değil… Hatta bazı lider politikacıların bile bunu yaptığı gözlemlenebiliyor. yapay zeka teknolojisiyle propagandaya tabi tutuluyor, sesleri taklit ediliyor, şarkılar, ilahiler söyleniyor.Mesela Konuş marşı 1996 yılında vefat eden ünlü sanatçı Zeki Müren için yapay zeka tarafından seslendirildi. Paylaşıldığı andan itibaren platformlarda en çok paylaşılan ve izlenen videolardan biri.” dedi.

Seslendirme sanatçılarının istismarı…

Sesin sentezlenmesi, klonlanması ve her alanda (kitap dublajı, podcast, belgesel, kurgu…) bilinçsizce kullanılmasının sanatçıları yasa dışı bir durumdan yararlanmaya ve baş etmeye yönelttiğini belirten Şaban Özdemir, bu konudaki deneyimlerini ekibiyle paylaştı. aşağıdaki cümleler:

“Birkaç yıl önce birisi benden birkaç sayfalık seslendirme yapmamı istedi. Seslendirmemin sonunda sesimin kopyalanıp farklı alanlardaki seslendirmelerde kullanılacağını söyledi. Benden ses demosu alınacak, sesim derin öğrenme modelleriyle yapay zeka teknolojisine öğretilecek, tanıtılacak ve kopyalanacak. Bu nedenle girdiğiniz herhangi bir metin, tanımlanan ses kullanılarak söylenecektir. Tabii ki kabul etmedim…”

%100 insan sesine sahip olmak mümkün mü?

Özdemir şunları söyledi: “Yapay zeka tabanlı konuşma üretme platformları, özellikle tonlama, vurgu ve vurgu bağlamında gerçek insan sesini henüz yüzde 100 doğal ve gerçekçi bir şekilde yakalayamadı. Evet, metinler saniyeler içinde insan sesine dönüşebiliyor ama bu gerçekçi mi? Hayır öyle değil! “Hala duygusal olarak yüklü bir tondan uzak, mekanik bir seslendirme var…” dedi.

Resmi olmayan AI ses klonlamanın önlenmesi için yasal düzenlemelerin yanı sıra klonlanmış sesleri tespit edebilen yapay zeka tabanlı teknolojinin de geliştirilebileceğini belirten Özdemir, şöyle konuştu: “Ses sanatçılarının seslerinin izinsiz kullanımını önlemek için yasal koruma şarttır. “Yapay zekanın sesini insan sesinden ayıran bu teknoloji, dolandırıcılara ciddi bir caydırıcılık sağlayacak.” Sözlerini şöyle tamamladı:

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir