Uzman uyarısı “Kendinizi güneşe maruz bırakmayın” – Son Dakika Sağlık, Hayat Haberleri

Dahiliye Uzmanı Dr. Mecit Bahar sıcak çarpmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Uzman, sıcak çarpmasının ne olduğu hakkında kısaca konuştu. Bahar, şunları söyledi: “Güneş çarpması veya güneş çarpması olarak da bilinen hipertermi; Vücut sıcaklığının genellikle 40 derecenin üzerinde olduğu sıcak ortamlarda, alışılmadık derecede uzun süre güneşe maruz kalma sonucu gelişen, yaşamı tehdit eden acil bir durumdur. “Vücudun termostatı görevi gören ve sıcaklık dengesini sağlayan hipotalamusun bu süreçte yeterli sıcaklık regülasyonunu sağlayamaması nedeniyle gelişir” dedi.

2 FARKLI KLİNİK FORM VARDIR

Uzman, sıcak çarpmasının iki farklı klinik formunun bulunduğunu ifade etti. Bahar, şunları söyledi: “Bunlar eforla oluşan sıcak çarpması ve efor sarf edilmeden kaynaklanan klasik sıcak çarpmasıdır. “Eforla oluşan sıcak çarpması genellikle yüksek sıcaklıkta yorucu egzersiz yapan gençlerde görülürken, klasik sıcak çarpması çoğunlukla yaşlı yetişkinleri ve çocukları etkiliyor” dedi.

UZUN SÜRE GÜNEŞE MARUZ KALMAKTAN KAÇINILMALIDIR

Sıcak çarpmasının nedenlerine değinen uzman, şöyle konuştu: Bahar, şunları söyledi: “Sıcak çarpması genellikle 40 derece ve üzeri sıcaklıklarda meydana gelir. Sıcak çarpmasının en yaygın nedeni güneşe uzun süre maruz kalmaktır. Normalde fizyolojik olarak vücut sıcaklığı, vücudun termal merkezi tarafından ısı yükü ve ısı dağılımının dengelenmesiyle belirli bir aralıkta tutulur. Çevre sıcaklığına bağlı olarak vücut ısısı arttığında, merkezi sinir sisteminin ısıl dengesi ve termoregülasyon kapasitesi aşıldığında vücut ısısı yükseliyor ve sıcak çarpması meydana geliyor” dedi.

YÜKSEK SICAKLIKLAR NEDEN OLABİLİR

Uzman, sıcak çarpmasına neden olan faktörlere ve risk gruplarına dikkat çekiyor. Bahar, şunları söyledi: “Güneş çarpmasına neden olan faktörler, özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklıklarda uzun süre çalışmak, sıcak, kapalı ortamda uzun süre kalmak, yeterli sıvı bulunmaması ve vücudun termal merkezinin olmaması nedeniyle ortaya çıkıyor. Yüksek sıcaklıkta yoğun egzersiz nedeniyle uyum sağlayabilen “Risk altında olanlar arasında 5 yaş altı ve 65 yaş üstü olanlar ile şeker hastalığı, tansiyon gibi kronik hastalıkları, kalp ve böbrek hastalıkları, hamileler, alkol olanlar da var” tüketim ve psikiyatrik hastalıklar” dedi.

DITIZENS'İ İNCELEYEBİLİRSİNİZ

Uzman, sıcak çarpmasında görülebilecek belirtileri açıklıyor. Dr. Bahar şu bilgileri paylaştı:

“Sıcak çarpması fizik muayene bulgularıyla sağlık personeli tarafından kolaylıkla tespit edilebilir. Öncelikle ölçülen vücut sıcaklığının 40 derecenin üzerinde olması. “Buna genellikle yorgunluk, bitkinlik, kas krampları, baş dönmesi, davranış bozuklukları, bilinç değişiklikleri, bulantı ve kusma, hızlı ve zayıf nabız gibi ek belirtiler eşlik ediyor.”

ISI ÇARPMASINI ÖNLEME YOLLARI

Sıcak çarpmasından korunmak için ipuçları veren uzman. Dr Bahar, şunları söyledi: “Öncelikle sıcak, güneşli iklimlerde özellikle risk altında olan kişilerin yüksek sıcaklıklara maruz kalması engellenmelidir. Sıcaklığa bağlı semptomlar fark edilir edilmez vücut ısısı düşürülmeli ve durumun sıcak çarpmasına ilerlemesi engellenmelidir. Zorunlu bir durum olmadıkça güneşin en dik olduğu saatlerde (11.00-15.00) dışarı çıkmamalısınız. Gün içerisinde en az 2,5-3 litre sıvı tüketilmelidir. “Uzun süreli, yoğun antrenmanlardan kaçınılmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir