Uyruk farkını alan otele 54 bin lira ceza kesildi

Türkiye'nin 2024 yılı ilk çeyreğine ait turizm verileri açıklandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Tarihimizin en yüksek ilk çeyrek turizm gelirini elde ettik. Yıl sonu 60 milyon ziyaretçi hedefi doğrultusunda ilerliyoruz.” Antalya'daki otele uyruk farkından dolayı fahiş ücret talep eden otel hakkında soruşturma başlatıldığını anlatan Ersoy, otele 54 bin lira para cezası kesildiğini ve fazla ücretin misafire iade edildiğini söyledi.

Turizm Türkiye'nin parlayan yıldızı olmaya devam ediyor. Dumansız sanayi olarak adlandırılan turizm gelirlerindeki artış devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Tarihimizin en yüksek ilk çeyrek turizm gelirini elde ettik. Yıl sonu 60 milyon ziyaretçi hedefi doğrultusunda ilerliyoruz.”

Bakan Ersoy, uyruk farkı adı altında ücret alan Antalya oteli hakkında soruşturma başlatıldığını, aradaki farkın misafire iade edildiğini ve otele 54 bin lira para cezası kesildiğini söyledi.

TURİZM GELİRLERİ ARTTI

Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan ilk çeyrekte turizm gelirleri geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,4 artarak 8 milyar 784 milyon 800 bin dolara ulaştı. Turizm gelirinin yüzde 21'i yurt dışında ikamet eden ve ülkemizi ziyaret eden vatandaşlardan elde edildi.

Ziyaretçiler gezilerini kişisel tur veya paket tur olarak organize etmektedir. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 7 milyar 775 milyon 627 bin doları kişisel harcamalar, 1 milyar 9 milyon 174 bin doları ise paket seyahat harcamaları oldu.

ZİYARETÇİ SAYISI GEÇEN YILIN AYNI ÇEYREĞİNE GÖRE %10,1 ARTTI

Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2024 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,1 artarak 9 milyon 10 bin 90 kişiye ulaştı. Ziyaretçilerin yüzde 21,6'sını 1 milyon 942 bin 94 kişiyle yurt dışında yaşayan vatandaşlar oluşturdu.

Bu çeyrekte ülkemizden çıkış yapan ziyaretçilerin ortalama gecelik harcaması 93 dolar oldu. Yurt dışında yaşayan vatandaşların ortalama gecelik harcaması ise 64 dolardı.

Bu çeyrekte turizm gelirleri içinde yeme-içme harcamalarının payı yüzde 22,6, uluslararası ulaştırma harcamalarının payı yüzde 16,7, paket turizm harcamalarının payı ise yüzde 16,7 oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre yeme-içme harcamaları yüzde 2,8, uluslararası taşımacılık harcamaları yüzde 11,8, paket tur harcamaları ise yüzde 19,4 arttı.

ZİYARETÇİLER EN ÇOK %46 İLE “SEYAHAT, EĞLENCE, SPOR VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER” AMACIYLA GELDİ

İkinci sırada %31,3 ile “akraba ve arkadaş ziyaretleri”, üçüncü sırada ise %9,6 ile “alışveriş” yer alıyor. Yurt dışında ikamet eden vatandaşlar ise %73,6 ile en çok “akraba ve arkadaş ziyareti” amacıyla ülkemize geldi.

TURİZM HARCAMALARI GEÇEN YILIN AYNI ÇEYREĞİNE GÖRE %11,3 ARTTI

Yurt içinde ikamet eden ve diğer ülkeleri ziyaret eden vatandaşlarımızın harcamalarından oluşan turizm harcaması ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,3 artarak 1 milyar 779 milyon 649 bin dolara ulaştı. Bunun 1 milyar 444 milyon 620 bin doları kişisel harcamalar, 335 milyon 30 bin doları ise tüm masrafların ödendiği seyahat harcamaları oldu.

YURTDIŞINA ZİYARET EDEN VATANDAŞ SAYISINDA 2023 YILININ 1. ÇEYREĞİNE GÖRE %18,4 ORANINDA ARTIŞ

Bu çeyrekte yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 18,4 artarak 2 milyon 449 bin 225 kişiye ulaştı. Kişi başına ortalama harcamaları 727 dolardı.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir