Türbülans nedir, ne kadar tehlikelidir, iklim değişikliğiyle bağlantılı mıdır?

Pilotlar çeşitli teknolojik araçlar ve uzmanlıkla türbülansı önleyebilseler de, hava koşullarının dinamik ve öngörülemez doğası nedeniyle türbülanstan tamamen kaçınmak mümkün değildir.

REKLAM

Geçtiğimiz hafta şiddetli türbülansa giren Singapur Havayolları yolcu uçağında bir İngiliz vatandaşının ölümü ve onlarca kişinin yaralanması, havadaki türbülansın potansiyel tehlikelerini ortaya koydu. Yetkililer 73 yaşındaki yolcunun kalp krizi geçirmiş olabileceğini söylüyor.

Görgü tanıklarının ifadelerine, ölenlerin sayısına ve uçağın ani inişine dayanarak uzmanlar, uçuş sırasındaki türbülansın yolcuların ve mürettebatın güvenliği açısından önemli riskler oluşturduğunun altını çiziyor.

Türbülans nedeniyle ölümler oldukça nadir olsa da, yıllar geçtikçe yaralanmaların arttığı da ortada. Hava durumu ve havacılık analistleri, türbülansla karşılaşmaların arttığını söyleyerek iklim değişikliğinin uçuş koşulları üzerindeki potansiyel etkilerine işaret ediyor.

Uçakların çalkantılı hava koşullarına maruz kaldığı kazaların çoğunun çok az sonucu vardır. Havayolları da türbülanstan kaynaklanan kaza oranını azaltmak için yıllar içinde önemli iyileştirmeler yaptı. Ancak uzmanlar yolculara dikkatli olmalarını ve mümkün olduğunca emniyet kemeri takmanın önemini vurgulamalarını tavsiye ediyor.

Türbülans nedir?

Türbülans, “öngörülemeyen şekilde hareket eden dengesiz hava” olarak tanımlanır. Birçok kişi bu durumu güçlü bir fırtınayla ilişkilendirir. En tehlikeli tür açık hava türbülansı olarak bilinir ve genellikle gökyüzünde herhangi bir görünür uyarı olmadan meydana gelir.

“Uçuş sırasında türbülans”, atmosferdeki düzensiz hava hareketlerinin neden olduğu, uçağın ani ve beklenmedik hareketlerine neden olan durumu ifade eder. Bu hareketler dikey, yatay veya karışık yönlerde olabilir. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

“Berrak hava türbülansı” en sık jet akımları adı verilen yüksek irtifa hava akımlarında veya yakınında meydana gelir.

Uzmanlar bunun nedeninin, birbirine yakın iki büyük hava kütlesinin farklı hızlarda hareket etmesine neden olan “rüzgar kesmesi” olduğunu belirtiyor.

Hız farkı büyükse atmosfer bu gerilime dayanamaz ve denizde görülen aktiviteye benzer bir “türbülansa” dönüşür.

Başka bir deyişle Berrak Hava Türbülansı (CAT) açık, bulutsuz hava koşullarında meydana gelir.

Genellikle jet akımları veya “dağ dalgaları” gibi hava akımlarının etkisinden kaynaklanır.

CAT, pilotlar ve meteorologlar tarafından radar veya diğer meteorolojik aletlerle önceden tespit edilemediğinden, aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabilmektedir ve öngörülemediğinden en tehlikelisi olarak kabul edilmektedir.

Embry-Riddle Aeronautical'da Uygulamalı Havacılık Bilimleri Bölümü Başkanı Thomas Guinn, “Jet akımının yakınında güçlü bir rüzgar kayması olduğunda, havanın devrilmesine neden olabilir. Bu, havada kaotik hareketler yaratır” dedi. Florida. Üniversite. Diyor.

Türbülansa bağlı yaralanmalar ne kadar yaygındır?

Dünya çapında türbülansa bağlı yaralanmaların toplam sayısını takip etmek zordur. Bazı ülkeler ulusal verilerini yayınlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde ulaşım güvenliği ile ilgili kazaları araştıran Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu'nun (NTSB) verilerine göre, 2009'dan 2018'e kadar ülkedeki tüm havacılık kazalarının üçte birinden fazlası türbülansla ilgiliydi ve bunların çoğu, bir veya daha fazla ciddi yaralanmaya neden oldu. Ancak uçaklarda herhangi bir hasar olmadığı kaydedildi.

Salı günkü Singapur Havayolları uçağında yaşananlarla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Şirket, Boeing 777-300ER'nin Hint Okyanusu üzerinde şiddetli türbülansa girdikten sonra yaklaşık üç dakika içinde 6.000 feet (yaklaşık 1.800 metre) düştüğü bilgisini paylaştı.

Londra'dan Singapur'a giden uçağın fırtına sırasında indiği Bangkok havaalanı ve hastaneden alınan bilgiye göre, 1 kişi öldü, 7 yolcu da ağır yaralandı. Düzinelerce diğer yolcu ve mürettebat üyesinin orta veya hafif yaralandığı bildirildi.

ABD merkezli Ulusal Bilim Vakfı'na bağlı olarak faaliyet gösteren Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi'nde türbülans çalışmaları yürüten Larry Cornman, şunları söyledi: “Türbülans olaylarında kemik kırılması gibi küçük yaralanmaların meydana gelmesi normaldir ancak ölümcüldür. Özellikle büyük nakliye uçaklarında kazalar çok nadir görülüyor” diyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği uçuş ve teknik operasyonlar direktörü Stuart Fox'a göre, büyük bir havayolu şirketi tarafından türbülansa bağlı olarak bildirilen son ölüm 1997 yılında gerçekleşti.

REKLAM

Fox'a göre artık standart olan güvenlik prosedürleri, yıllar içinde ciddi yaralanmaların önlenmesine önemli ölçüde katkıda bulundu.

Bu prosedürler arasında hava tahminlerinin gözden geçirilmesi, pilotların türbülansla karşılaştıklarında rapor vermelerinin zorunlu kılınması ve uçaklar olumsuz hava koşullarıyla karşılaştığında kabin hizmetinin askıya alınması yer alıyor.

Peki pilotlar türbülanstan kaçınabilecek mi?

Pilotlar, türbülanstan kaçınmak için hava durumu radar ekranının kullanılması da dahil olmak üzere çeşitli stratejiler ve yöntemler kullanır. Bazen fırtınaları görebilir ve onların etrafından dolaşabilirler.

Eski havayolu pilotu Doug Moss'a göre açık havadaki türbülans tamamen farklı bir hikaye. “Yıkıcı olabilir çünkü etkinlik öncesinde hava çok sakin olabilir ve insanlar hazırlıksız yakalanabilir.” Diyor.

Her ne kadar pilotlar çeşitli teknolojik araçlar ve uzmanlıklarla türbülansı önlemek için ellerinden geleni yapsalar da, hava koşullarının dinamik ve öngörülemeyen doğası nedeniyle türbülanstan tamamen kaçınmak her zaman mümkün olmayabilir.

REKLAM

İklim değişikliği türbülansın artmasına neden oluyor mu?

Bazı bilim insanları türbülans vakalarının arttığını söylüyor. Bunun birkaç olası açıklaması var. Bu konu üzerinde çalışan bazı araştırmacılar, potansiyel iklim etkilerine işaret ediyor.

Embry-Riddle Havacılık Üniversitesi'nden Guinn, bazı araştırmacıların iklim değişikliğinin jet akışını değiştirebileceğini ve rüzgar kesmesini artırabileceğini, bunun da sonuçta havadaki türbülansı artıracağını tahmin ettiğini söylüyor.

İngiltere merkezli Reading Üniversitesi'nden atmosfer bilimleri profesörü Paul Williams, Salı günü yaptığı açıklamada “iklim değişikliği nedeniyle türbülansın arttığına dair güçlü kanıtlar” bulunduğunu söyledi.

Profesör Williams, araştırma ekibinin yakın zamanda Kuzey Atlantik'teki güçlü açık hava türbülansının 1979'dan bu yana %55 oranında arttığını bulduğunu söyledi. Ekibin son tahminleri, küresel koşullar aynı şekilde devam ederse, jet akımlarındaki güçlü türbülansın önümüzdeki birkaç on yıl içinde iki veya üç katına çıkabileceğini gösteriyor. beklenen.

Yolcular nasıl güvende kalıyor?

Kısacası emniyet kemerlerinizi bağlayın.

REKLAM

Türbülansı tahmin etmek zor olabilir, ancak uzmanlar uçuşta ilk savunma hattının emniyet kemerinizi mümkün olduğunca takılı tutmak olduğunu vurguluyor.

Uçuş boyunca emniyet kemerlerinizi bağlı tutmak ve kabin ekibinin talimatlarına uymak, türbülans anlarında güvenliği sağlamak için alınacak en önemli önlemler arasında yer alıyor.

“Uçaklar türbülansa dayanacak şekilde inşa edilmiştir.” Guinn, emniyet kemeri takmayan yolcuların uçuş sırasında türbülanstan kaynaklanan yaralanmaların önemli bir kaynağı olduğuna dikkat çekiyor. Hiçbir önlem mükemmel olmasa da emniyet kemeri takmanın kişinin ciddi yaralanmalardan kaçınma şansını büyük ölçüde artırdığını ekliyor:

“Emniyet kemerinizi takın. Çünkü bu gerçekten yaralanmaları önlemenin en hızlı çözümü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir