THY'den dikkat çeken açıklama: 20 milyar dolarlık anlaşma imzalandı


Türk Hava Yolları'nın Airbus ve Rolls-Royce ile 20 milyar dolar değerindeki bazı uçak parçalarının Türkiye'de üretilmesi için anlaşma imzalayacağı iddia edildi.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Bloomberg'de yayınlanan bir haberde, Türk milli havayolu Türk Hava Yolları'nın İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce ve Avrupalı ​​havayolu Airbus ile 20 milyar dolarlık anlaşma imzalamaya hazırlandığını okuduk.

Bloomberg'e göre anlaşma, 20 milyar dolarlık uçak parçasının Türkiye'de üretilmesini içeriyor. Bu anlaşmanın, Türk Hava Yolları'nın geçen yıl açıkladığı 70 milyar dolarlık büyük uçak siparişi anlaşmasının bir parçası olduğu belirtildi.

TÜRK ŞİRKETLERİNİN YER ALACAĞINI İDDİA EDİYORSUNUZ

İsmi açıklanmayan Türk yetkililere dayandırılan Bloomberg raporuna göre, anlaşma bu ay İstanbul'da düzenlenecek bir törenle açıklanabilir. Yetkililere göre Rolls-Royce ve Airbus ile imzalanan bu anlaşmayla uçağın bazı aksamları TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.'den satın alındı. veya TEI'nin de aralarında bulunduğu yerli firmalar tarafından üretilecek.

355 UÇAK SİPARİŞİ VERİLDİ

Filosunu her geçen gün yenileyen THY, geçtiğimiz yıl Aralık ayında Airbus tarafından 2026-2036 yılları arasında teslim edilecek 240'ı sabit, 115'i opsiyonel olmak üzere toplam 355 uçak satın alma kararı aldığını açıklamıştı. -Royce ayrıca motorların yedek parça ve bakım işleriyle de ilgilendi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir