Tayvan'ın yeni başkanı Lai Çin'e: “Barış” tek seçenek; askeri ve siyasi tehditlerine son vermek

Çin yönetiminin kendisine ait olduğunu iddia ettiği Tayvan, 1949'dan bu yana fiilen bağımsızlığa sahip ve demokratik olarak yönetiliyor. Son dönemde Tayvan üzerindeki askeri baskıyı artıran Pekin yönetimi, adayı anakarayla yeniden birleştirmek için güç kullanma tehdidinde bulunuyor.

REKLAM

Tayvan'ın yeni cumhurbaşkanı Lai Ching-te, görevine Çin yönetimine askeri ve siyasi tehditlerine son vermesi çağrısında bulunarak başladı.

Pekin ile egemenlik çatışması yaşayan adada Ocak ayında yapılan başkanlık seçimlerini kazanan Lai, başkent Taipei'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen devir teslim törenindeki ilk konuşmasında “barışın tek seçenek olduğunu” belirterek, “Barış tek seçenek” dedi. “Pekin, Tayvan halkının tercihine saygı duymalı” dedi.

Daha sonra Taipei'nin merkezindeki Japon sömürge döneminden kalma başkanlık sarayının önünde toplanan kalabalığa seslenen Lai, Çin ile diyalog çağrısını yineledi.

Yeni başkan konuşmasına şöyle devam etti:

“Çin'den, Tayvan'ı siyasi ve askeri açıdan korkutmayı bırakmasını, Tayvan Boğazı ve bölgede barış ve istikrarı korumak için çok çalışmasını, küresel sorumluluğu Tayvan'la birlikte omuzlamasını ve dünyanın savaş korkusundan etkilenmemesini sağlamasını rica ediyorum. Şunu da dünyaya ilan etmek istiyorum: Tayvan demokrasi ve özgürlükten taviz vermeyecektir ve uzun vadeli barış ve istikrar için hedefimiz refahtır.

Adadaki statükoyu korumanın “dünya için temel öneme sahip” olduğunu vurgulayan Lai, şunları söyledi: “Çin'in Tayvan'la uzlaşmak için ikili temasların yeniden başlatılması, öğrenci turizmi ve ticaretinin yeniden başlatılması gibi somut adımlar atacağını umuyoruz.” barış içinde bir arada yaşamayı sağlamak.” dedi.

“Tayvan ve Çin birbirlerinin boyunduruğu altında değil”

Lai, Tayvan Boğazı'nın her iki yakasının geleceğinin dünyanın kalkınması açısından belirleyici olacağını vurgulayarak, “Tayvan demokrasisini koruyarak barışın koruyucuları olacağız.” dedi.

Tayvan hükümetinin egemenliği, demokrasiyi, özgürlüğü ve statükoyu korumaya kararlı kalacağını belirten Lai, şöyle konuştu: “Anayasaya göre Çin Cumhuriyeti'nin (Tayvan) egemenliği bir bütün olarak halka aittir. Cumhuriyeti Çin ve Çin Halk Cumhuriyeti birbirinin boyunduruğu altında değil” dedi. Lai, adanın resmi adı olan “Çin Cumhuriyeti” ifadesini kullandıktan sonra büyük alkış aldı.

Ülkedeki tüm siyasi partilerin “ilhaklara direnmesi” ve “egemenliği koruması” gerektiğini belirten Lai, siyasi güç elde etmek için egemenlikten vazgeçmemeleri çağrısında bulundu.

Son dört yıldır başkan yardımcısı olan Lai, Tayvan vatandaşlarının “Çin tehdidi” konusunda gerçekçi olmaları ve adanın kendisini savunma kararlılığını göstermesi gerektiğini söyledi.

“Barışı sürdürmek gibi bir idealimiz var, ancak hiçbir yanılsamaya kapılmamalıyız” diyen Lai şunları ekledi: “Çin, Tayvan'ı işgal etmek için güç kullanmaktan vazgeçmeden önce vatandaşlar şunu anlamalıdır: Çin'in tüm iddialarını kabul etsek bile, Çin Egemenliğimize rağmen Çin hâlâ Tayvan üzerinde kontrole sahip.” “Türkiye'yi ilhak etme hırsı ortadan kalkmayacak.” uyardı.

Tayvan'ın yeni lideri, 13 Ocak'taki başkanlık seçimlerinde iktidardaki Demokratik İlerici Parti'nin (DPP) adayı olarak yarıştı ve başkan seçildi.

Çin: Tayvan'ın bağımsızlığı çıkmaz sokak

Çin yönetimi, demokratik olarak yönetilen adayı kendi toprağı olarak görüyor ve bölgeyi Pekin'in kontrolü altına almak için güç kullanmaktan vazgeçmeyeceğini söylüyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı, devir teslim töreniyle ilgili bir soruya, Tayvan'ın bağımsızlığının bir “çıkmaz sokak” olduğunu ve hangi bayrak altında olursa olsun ayrılıkçılığın başarısızlığa mahkum olduğunu söyleyerek yanıt verdi.

Pekin, Lai'yi Ocak seçimleri öncesinde defalarca “savaşı göze alan ayrılıkçı” olarak tanımladı.

Aynı şekilde seçim arifesinde Lai'nin Tayvan'ı bağımsızlığa giden “tehlikeli bir yola” sürükleyeceği konusunda uyardı ve seçildiği takdirde çatışma ve savaş riski bulunduğunu ima etti.

Çin'in tepkisi DPP'nin genel politika çizgisine karşı olmasından kaynaklanıyor. Parti, Ada'nın egemenliğinden taviz vermemeyi ve fiili bağımsızlığını korumayı iddia eden siyasi çizgiyi temsil etmektedir.

Tayvan'da çok partili döneme geçişin ardından kurulan DPP, komünistlere karşı mücadele veren kurucu Koumintag partisinin “Çin'in meşru temsilcisi olma iddiasından” ziyade “Tayvan'ın bağımsızlığı” fikrine daha yakın. Tayvan'da. Çin'deki iç savaş.

REKLAM

Tayvan, 64 yaşındaki Lai'nin seçim zaferinden bu yana ada çevresinde düzenli hava kuvvetleri ve donanma faaliyetleri de dahil olmak üzere Çin'in artan baskısıyla karşı karşıya kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir