Tarım arazilerinde 'küçük ev' tehlikesi

Minik ev, 2008 yılında küresel krizin patlak vermesiyle Batı ülkelerine de yayıldı. Türkiye'de ise pandemi döneminde kalabalıktan uzaklaşıp doğaya sığınmak isteyenlerin adresi oldu. Ancak bunların özellikle tarım arazilerine toplu olarak yerleştirilmesi tartışmalara yol açıyor.


“Kayıtlı ve tescilli karavan sayılır”

Minik Ev yapımcısı Galip Ölmez, minik evlerin trafik kurallarına uygun olarak inşa edildiğini söyledi. Ölmez, şöyle konuştu: “Minik evler 2,50 metre genişliğinde, maksimum 10 metre uzunluğunda ve yüksekliği 4 metreyi geçmeyecek şekilde tasarlanıyor. Minimal yaşam biçimi olan minik evler tescilli ve ruhsatlı karavan sayılıyor ve bu nedenle değerlendirilmiyor. İnşaat ruhsatına tabidir.”


Toprağa zarar verir

Devletin minik evlerin kontrolsüz çoğalmasını engellemek için tedbirler almaya çalıştığını belirten Ölmez, şöyle konuştu: “Devlet, minik evlerin mantar gibi çoğalıp kontrolsüz bir şekilde yayılmasını, toprağa zarar vermesini veya kaçak yaşam alanı yaratmasını önlemek için tedbirler alıyor”.


“Küçük Köy” projelerine dikkat edin.

Sektör temsilcileri “küçük köy” projelerine dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyardı.

Ölmez, “Küçük köy” sisteminin altyapısının olmadığını belirterek, “Bu kooperatif aracılığıyla araziler insanlara kiralanıyor ya da satılıyor. Ancak tekrar ediyorum, arazilerin çoğu tarım arazisi ya da sit alanı haline getirilemiyor. korunmuş bölge”. Neyse alan.” dedi.

Emlak uzmanı Umut Güçlü, “40 dönümlük bir kamp var, buraya 40 tane minik ev yapıyorlar, bu da bölgenin yapısını bozuyor, bu yüzden karşı çıkıyorlar. mütevelli heyetine teslim edildi.” Dedi.

Tarım arazilerinde 'küçük ev' tehlikesi


Yangın tehlikesi

Güçlü, ayrıca insanların tarımsal kaliteden ödün vermeden kendi arsalarına, arazi sayılan arazilere veya tarım arazilerine küçük bir ev satın alıp yerleştirebileceklerini de sözlerine ekledi.

Yanmaz veya yanmaz malzemelerin kullanımı da küçük bir ev için büyük önem taşıyor.

Yeni:Murat Can Öztürk
Kamera: Mustafa Oğuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir