Sinan Ateş cinayeti davası başlıyor: Kim yargılanıyor, iddia makamı neden eleştirildi? – Türkiye'den son dakika haberleri

Sinan Ateş cinayetinin uzun zamandır beklenen duruşması bugün Türkiye'de başlıyor. Davanın ilk duruşması Ankara Sincan Cezaevi yerleşkesindeki büyük duruşma salonunda görülecek.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Nisan'da yalnızca 22 tutuklu sanık hakkında suç duyurusunda bulundu ve iddianameyi 7 Mayıs'ta kabul etti.

Yargılanacak 22 tutuklu sanık arasında eski Ülkü Ocakları liderleri Tolgahan Demirbaş, Emre Yüksel ve Serdar Öktem de yer alıyor.

İddianamede, tetikçi Eray Özyağcı ile kendisini olay yerine götürüp kaçıran Vedat Balkaya ve Suat Kurt hakkında da “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

“Silahlı eylemi organize etmek” suçlamasıyla sanıklar Doğukan Çep ile Ülkü Ocakları eski lideri olduğu iddia edilen Tolgahan Demirbaş hakkında “mağduru topluca ve topluca kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. katılımcı, suçun azmettiricisi olarak”.

Zekeneriya Asarlaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can çolak, Osman Bayraktar, Canta Güney, Umbo Ersoy, çağlar Zorlu, Aytaç Attaç, Emre Yüksel M Karadeniz, Alper Atay. Mustafa Ensar Aykal hakkında, “Mağdurun toplu halde, katılımcı olarak, işlenen suça katkıda bulunan yazar olarak kasten öldürme” suçundan hapis cezası isteniyor.

17 KİŞİNİN DOSYALARI AYIRILDI

Yurt dışına çıkışı yasaklanan 39 kişiden diğer 17'si hakkındaki soruşturma ise ayrı bir dosya üzerinden devam edecek.

Bu kişiler arasında Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanı Ömer Şanlı, Ülkü Ocakları Başkan Yardımcısı Burak Kılıç, Ülkü Ocakları Ankara İl Başkan Yardımcısı Suat Yılmazzobu, Ç. ubuk Ülkü Ocakları Ankara Emniyet Müdürü Gürsel Horat Katılımcılar arasında eski MHP Mersin Milletvekili Atalay ve eski Ülkü Ocakları Başkanı Olcay Rehber de yer alıyor.

Bugünkü duruşmada tutuklu sanıklar ve avukatları ile davanın müştekisi Selman Bozkurt ve Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş de hazır bulunacak.

İlk duruşmaya CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılması bekleniyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, duruşmaya sadece partisinin avukatlarının katılacağını duyurdu.

Duruşma nedeniyle cezaevi çevresinde ve içinde yoğun güvenlik önlemleri alınacak.

SİNAN ATEŞ KİMDİR, NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?

Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş 1984 yılında Balıkesir'de doğdu.

Bursa'da büyüyen ve lise yıllarından itibaren Ülkü Ocakları'nda görev alan Ateş, 12 yıldır MHP genel sekreteri İsmet Büyükataman'ın danışmanlığını yapıyor.

Ateş, 2019 yılında Olcay Rehber'in yerine Ülkü Ocakları başkanlığına atandı. Ertesi yıl Devlet Bahçeli tarafından görevden alınarak MHP ve Ülkü Ocakları içindeki muhalefet hattını sürdürdü.

Ateş, 30 Aralık 2022'de arkadaşı Selman Bozkurt ile birlikte Çankaya İlçesi Kızılırmak Mahallesi Çukurambar Mahallesi'ndeki bir binadan ayrılırken silahlı saldırıya uğradı.

Saldırıda bacaklarına ve kafasına isabet eden kurşunla Ateş ağır yaralanırken, Selman Bozkurt ise omzundan yaralandı. Ateş daha sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

MHP ve Ülkü Ocakları cinayetin ardından herhangi bir taziye mesajı yayınlamadı.

ATEŞLEME NEDEN KRİTİKTİR?

Ankara Başsavcılığı'nın hazırladığı 145 sayfalık iddianame, Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'in yanı sıra birçok siyasi partinin tepkisine yol açtı.

Ayşe Ateş, 5 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, “Bu iddianameyi olay anında yazıp bize sunabilirlerdi. Bir buçuk yıl bekleyip sunarak gerçek faillerin alenen korunduğu ortada. Çünkü çok basit ve sıradan bir cinayet vakası. Eşimi kimin öldürdüğü, katilleri kimin tespit ettiği belli.” Bunun bizi koruduğu açık” dedi ve ekledi:

“Ne diyeyim? Yazıklar olsun. Bugün olmasa yarın mutlaka hesap verecekler. Ben buna inanıyorum ve bu hedefe ulaşmak için elimden gelen her şeyi yapacağımdan kimsenin şüphesi olmasın.”

Ayşe Ateş'in 17 sayfalık ifadesinde iddianamede sadece “Kazanın tüm yönleriyle araştırılmasını talep eden ve kaza günü hayatını kaybeden Sinan Ateş'in eşi olduğunuz anlaşılmaktadır. Kocasını öldüren tüm şüphelilerin davacı ve müştekisi olduğunu beyan etti.”

Ayşe Ateş, açıklamasında birçok MHP'linin ve Ülkü Ocaklarının ismini vermesine rağmen iddianamede MHP ve Ülkü Ocakları'ndan bahsedilmedi.

İddianamede bir kez daha cinayetin neden işlendiğine ve azmettiricilerin kim olduğuna ilişkin bilgiye yer verilmedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ayşe Ateş ile üç kez görüştü.

Davanın takipçisi olacaklarını belirten Özel, “Sinan Ateş cinayeti tam olarak aydınlatılıncaya kadar yargılamayı bırakmayacağız” diyerek, savcılığı şu sözlerle eleştirdi:

“İddianame, sis perdesini kaldırmak şöyle dursun, kamuoyunun bildiği pek çok gerçeği gizlemeyi amaçlıyor.”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Haziran'da Ayşe Ateş ile kızları Bengisu ve Banuçiçek'i de Beştepe'de kabul etti.

Ateş, görüşmenin ardından Erdoğan'ın kendisini ve kızlarını uzun süre dinlediğini söyledi. “Durumu anlattım, anlattım, dosyayı anlattım. Tek isteğim yargılamanın bir an önce başlaması ve adaletin yerini bulması. O da gereğinin hızla yapılacağını söyledi.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin 25 Haziran'daki Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Bizi disipline etmeye, manevralarımızı azaltmaya çalışıyorlar.”

“Kimin kiminle iş yaptığını, hangi karalama mekanizmalarını hazırladıklarını çok iyi biliyorlar” diyen Bahçeli, “Davamızın bir avuç yağmacının kaprislerine göre değerlendirilmesine izin vermeyeceğiz.”

“MHP'nin ve Ülkü Ocakları'nın sorgulanmasına izin vermeyeceklerini” vurgulayan Bahçeli, “Herkes taş atsın ki biz de şahit olalım. Kim ne biliyorsa, elinde ne belge, bilgi, bulgu varsa, sunsun. Onu mahkemeye çıkaralım ki tıraşlı boynunu görelim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir