Sakarya'da kadına yönelik şiddetle mücadelede 'medyanın dili' konuşuldu

KEFEK, Radyo Televizyon Yüksek Kurulu (RTÜK) ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi iş birliğiyle Adapazarı İlçesi'ndeki bir restoranda “Kadına yönelik şiddetle mücadelede medya dili” programı düzenlendi.

Programda konuşan Vali Yaşar Karadeniz, tüm kurumların deneyimlerinden faydalanılmasının kadına yönelik şiddetin önlenmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Sadece kadına yönelik şiddetin değil, toplumdaki şiddetin de unutulmaması gerektiğini vurgulayan Karadeniz, şöyle konuştu: “Bu şiddet bazen insan ticaretine, aile içi şiddete, bazen çocuklara, bazen de bir hayvana karşı kendini gösterebiliyor. Kadına yönelik şiddetin kendine has özellikleri vardır.” “Şartları dikkate alarak topyekün bir mücadele yürütmeliyiz.” dedi.

“Bu dil bizim için gerçekten çok kıymetli”

KEFEK Genel Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Erdoğan da komisyon ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Komisyonun kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda her dönemde önemli çalışmalara imza attığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu: “2012 yılında kadına yönelik şiddetle mücadelede medyanın rolünü konu alan bir alt komite oluşturuldu ve o dönemin milletvekilleri bu komisyona başkanlık etti. 27. dönemde Kadına Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu kurduk ve bir çalışma yaptık. “Raporda özellikle medya kısmı önemliydi. Komite olarak medya mensuplarıyla da görüştük. Medya en önemli unsurlardan biridir.” dedi.

Sakarya'da ilk kez yaptıkları toplantının kendileri için değerli olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu: “Sakarya'da uzun süredir kadın cinayetlerinin olmadığı bir dönem yaşadık ama son yıllarda Sakarya'da bir hareketlenme oldu. Bu hareketi önleyebilir miyiz, geçmiş yıllarda kadın cinayetlerini nasıl önleyebiliriz?” “Sakarya’da bu sıfır performansla yola devam edebilmek için bu konuyu önceliklendirdik.” dedi.

Sakarya basınında çıkan haberlerin dilinin bu doğrultuda değiştirilmesinin buna katkı sağlayacağının tartışıldığını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Dostlarım, basın mensupları, sizlerden bu konuda büyük hassasiyet beklediğimizi ifade etmek isterim. Bu dil bizim için gerçekten çok kıymetli. Sakarya'da da bu sorunu tüm gayretimizle aşacağımıza inanıyorum. Birbirine olağanüstü işbirlikleri ile destek veren kamu kurum ve kuruluşları olarak Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman bizleri karşılıyor.” Konuşmasında kadına yönelik şiddetle mücadelede ne kadar uzlaşmaz olduğumuzun altını çiziyor. Bu konuda tavizsiz olduğumuzun altını çizmek isterim. Sakarya'da kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda Sakarya'nın bu anlamda güzel bir örnek olması gerektiğini düşünüyorum.

Bir gazetecinin kadına yönelik şiddeti önlemeye yönelik kanunlarla ilgili sorusuna yanıt veren Erdoğan, şunları söyledi: “Yasalar fazlasıyla yeterli. Bu anlamda özellikle 6284 sayılı Kanun dünyada bu alanda incelediğim en iyi kanunlardan biri. Gerçekte Çok katı yasalarımız var, “Yasalarımız yeterli değil mi?” Algısı biraz da medyanın konuyu ele almasıyla ilgili. Dolayısıyla hukuki düzeyde yapılabilecek her şey zaten yapılmış, geliştirilebilir. Cezalar daha da artırılabilir ama bugün burada olmamızın en önemli nedeni bunun sahaya nasıl uygulandığıdır “Bence üzerinize çok büyük bir yük biniyor.”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, kadına yönelik şiddetle mücadelede üniversitelere, kurumlara, belediyelere ve özellikle medyaya büyük görev düştüğünün altını çizerek, şöyle konuştu: “Medyamızın bu tür olaylarda olayı ele alma biçimini gözden geçirmesi ve yeni bir yaklaşım benimsemesi gerekiyor. Şiddeti önleyen, teşvik etmeyen ve şiddetin yeniden yaşanmasını önleyen uygun bir üslup.” “Bence dili kullanmalı ve şiddetin bir daha yaşanmaması gerektiği konusunda kamuoyunu bilgilendirmeli.” Dedi.

“Yeni dönemde hangi programların yayınlanıp yayınlanmayacağı konusunu daha çok konuşacağız.”

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, kadına yönelik şiddetle topyekûn mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kadına yönelik şiddetin haberleştirilmesi konusunda medyaya da sorumluluk düştüğünü belirten Şahin, şöyle konuştu: “RTÜK olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde aldığımız 8 yazıdaki ana karar, tüm alanı kapsayacak şekilde kullanılabilir. Gelecekte bu ilkelerin nasıl kullanılacağını basına anlatacağız ve dikkatinize sunacağız.” Bunu sunacağız.” dedi.

Şahin, CHP Milletvekili Sakarya Ayça Taşkent'in gündüz programlarıyla ilgili sorusuna şöyle yanıt verdi: “Evlilik programları kaldırıldı, onların yerine bu programlar. 2 hafta içinde bu programları yayından kaldırabiliriz. En çok izlenen, en çok para ve tanıtım getiren, aynı zamanda en çok izlenen, en çok şikayet edilen ve en çok kazanan bu programların kaldırılması zor olan nesile ne kazandıracaksınız, biliyorsunuz.' Dedik, İstanbul ve Ankara'da toplandık, onlara gittik, olmadı, sonu iyi olmadı, oturup hangi programların yayınlanacağını, hangilerinin bir daha yayınlanmayacağını tekrar konuşacağız” yanıtını verdi. .

Kanallara kadın, çocuk sağlığı ve benzeri içeriklerin konulmasını önerdiklerini ancak bir süre sonra izlenmediği için içeriğin kaldırıldığını söyleyen Şahin, şöyle konuştu: “Sadece reyting aldığı ve izlendiği için izin vereceğiz. “Toplumdan mı izleniyor?” Reytingler, gelir artışı veya kaybı, bu tür programların toplumumuza ne getirdiği konusunda herhangi bir endişe yok.” “Buna izin vermemiz bizim için bir sebep değil ama hassas bir denge. Bu alanda toplumsal birlik oluşturmak gerekiyor. İzleyiciler izlemesin. Biz onlara bu değerlendirmeyi yapmayacağız. Sosyal koyacağız.” üzerlerindeki baskı değerlendirmesini yaptı.

SUBU Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, geçtiğimiz ay düzenlenen “Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde kurumlar arası işbirliği” toplantısında alınan kararlara ilişkin de bilgi verdi.

SUBÜ gibi kadına yönelik şiddete karşı tavır aldıklarını ve kadın haklarının korunmasını önemsediklerini belirten Sarıbıyık, şöyle konuştu: “Üniversitemizi güçlendirip güzelleştirecek ve topluma hizmet işimizde kadınları ön planda tutan çalışmalara imza atacak kadın çalışanlarımıza güveniyoruz. ” Dedi.

Sarıbıyık ayrıca kadınlara yönelik yürütülen projelerden de bahsetti.

Sakarya Barosu Başkanı İlknur Ebiz Yıldız, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yürüttükleri süreçlerden bahsederek, Sakarya'nın dayanışmayı ön planda tutan, işbirliği içinde çalışan bir şehir olduğunu söyledi.

Kadına yönelik şiddetin azaltılması konusunda daha önce ulaştıkları süreci tüm Türkiye'ye göstermeye çalıştıklarını vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu: “Kurumlar arası iş birliğinin ne kadar değerli olduğunu ve başarının sırrının bu olduğunu tüm ülkemize göstermek asıl amacımız. işbirliği'.” dedi.

RTÜK üyesi Deniz Güçer, “Medyada kadına yönelik şiddetle mücadelede etik ilkeler” başlıklı bir sunum yaptı.

Programa Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, ilgili kurum yetkilileri ve basın mensupları katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir