Pazartesiden itibaren sıcaklıklar artacak

Tatil dönemi boyunca mevsim normallerinde kalacak sıcaklıklar, hafta başından itibaren yükselişe geçecek.

Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde de mevcut olan yağış pazartesi gününe kadar devam edecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden hava tahmin uzmanı Murat Acar, yeni haftada etkili olacak hava durumuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Açılıyor”Yağış sistemi Doğu Akdeniz ve Güney Anadolu bölgesinde Cumartesi ve Pazar günü mevcut olacak ve önümüzdeki hafta başında ülkemizden ayrılacak. Tatil dönemi boyunca yurt genelinde aralıklı yağışlara rağmen sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Ancak Pazartesi gününden itibaren bu sıcaklıkların bir miktar artacağını tahmin ediyoruz.“dedi.


3 büyük ilde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde olacak

Ege ve Akdeniz kıyılarında sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak. Ankara, İstanbul ve İzmir'de 5 gün boyunca yağış beklenmiyor.

Önümüzdeki haftanın nispeten kurak bir hafta olacağını belirten Acar, şöyle konuştu: “Önümüzdeki hafta şiddetli bir hava olayı beklemiyoruz. Çarşamba günü Ankara'da sıcaklık günün en yüksek sıcaklığı olan 28 dereceye çıkacak. İstanbul ve İzmir'de sıcaklıklar yine mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.” dedi.


“Yağmursuz bir döneme giriyoruz”

Sıcaklık İstanbul'da 25 dereceye, İzmir'de ise 28 dereceye çıkacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü de hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte orman yangınları uyarısında bulundu.

Önümüzdeki hafta ortasında Muğla, Aydın ve Antalya çevrelerinde sıcaklıkların mevsim normallerinin 7-8 derece üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Yağmursuz bir döneme girdiğimiz için bir hafta içerisinde orman yangınlarına karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir