Mısır'ın Sakkara nekropolünde 4.500 yıllık bir kaya mezarı bulundu.

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Mezarda II. Hanedan dönemine ait bir çocuk gömüsü, 18. Hanedan'a ait iyi korunmuş kaymaktaşı vazo, İsis ve Harpokrat'ı tasvir eden pişmiş toprak heykeller ortaya çıkarıldı.

REKLAM

Mısır'ın başkenti Kahire yakınlarında Sakkara Nekropolde Mısırlı ve Japon arkeologlar “devrim niteliğinde” bir keşif yaparak 4.500 yıl önce kayaya oyulmuş bir keşif yaptılar. cidden gün ışığına çıkarıldı.

Japon arkeoloji ekibinin başkanı Nozomu Kawai, M.Ö. 2649 ve M.Ö. 2150 yıllarına tarihlenen ve farklı tarihi dönemlere ait çok sayıda mezar ve eserin yer aldığı mezarın “bu bölgenin tarihi hakkında paha biçilemez bilgiler sağladığını” söyledi.

Mezarda ne keşfedildi?

İki ülkeden arkeologlar mezarlar ve mimari unsurlar gibi pek çok hazineyi ortaya çıkardılar.

Özellikle parlak renkli bir maskeyle gömülen bir insanın kalıntıları ve İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma kalıntılar. Hanedan dönemine (MÖ 2890 – 2686) kadar uzanan bir çocuğun mezar alanı da keşfedildi.

Mezarda bulunan eserler arasında 18. Hanedan'dan (MÖ 1550-1295) kalma bir tabut ve iyi korunmuş bir kaymaktaşı vazosu vardı.

Ayrıca, bulunan eserler arasında, ölümle ilgili ritüeller ve cenaze törenleriyle ilişkilendirilen eski Mısır tanrıçası İsis'i ve Ptolemaik dönemde sessizlik ve sırların tanrısı olarak bilinen çocuk tanrı Harpokrates'i tasvir eden iki pişmiş toprak heykel de vardı.

Diğer buluntular arasında “Heroides” adlı bir kişiye ait oyma taş levha, çeşitli muskalar ve kırık çanak çömlek parçaları yer alıyor.

Birinci ve Orta Krallıkların başkenti Memphis'in geniş bir nekropolü olan Sakkara UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Ünlü Gize Piramitleri'nin yanı sıra Abu Sir, Dahshur ve Abu Ruwaysh'teki daha küçük piramitlerin de aralarında bulunduğu 10'dan fazla piramite ev sahipliği yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir