Marmara'da Hilafet seminerine tepki: Laiklik kırmızı çizgimizdir – Son Dakika Türkiye Haberleri

8 Mayıs 2024 Çarşamba günü Marmara Üniversitesi'nde düzenlenen “Hilafetin Neslinin Yüzüncü Yılı Münasebetiyle Hilafet Çalıştayı”nın açılışı Ekmeleddin İhsanoğlu tarafından “Hilafetin Neslinin Çareleri ve Kapatılma Çabaları” başlıklı konuşmasıyla yapıldı. boşluk.” Pek çok kuruluş, çalıştayı laikliğe ve Devrimci Kanunlara karşı bir hareket olarak değerlendirerek tepki gösterdi.

Bu kuruluşlardan TÜMÖD (Tüm Öğretmenler Derneği), Marmara Üniversitesi Mezunlar Derneği, Marmara Üniversitesi Mezunlar Federasyonu, Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezunlar Derneği, laikliğin kaldırılmasına yönelik son dönemde yapılan eylemleri anımsatarak şu açıklamayı yaptı: halifelik atölyesi:

''Laiklik KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR''

''Kamuoyuna

Bundan bir asır önce Hilafet, Diyanet İşleri ve Vakıflar Bakanlığı'nın kaldırılması ve Üç İnkılâp Kanunu olarak bilinen Maarif Birliği Kanunu'nun kabul edilmesiyle laik Türkiye Cumhuriyeti'nin inşasında devrim niteliğinde bir adım atıldı.

Anayasamızın değiştirilmesi teklif edilemeyecek maddelerinden biri de laiklik maddesidir.

100. yıl münasebetiyle son dönemde laikliğin kaldırılmasına ilişkin çeşitli tartışmalar, paylaşımlar ve etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinliklerden biri olan ve Mezunlar Dernekleri ve Federasyonlar olarak doğal bir parçası olduğumuz “Hilafetin Kaldırılışının 100. Yılında Hilafet Çalıştayı”nın 8 Mayıs Çarşamba günü Marmara Üniversitesi'nde yapıldığını üzülerek ve şaşırarak öğrendik. .

Her platformda gururla belirttiğimiz gibi CUMHURİYETİMİZ, LAMİKLİK VE ATATÜRK İLKELERİMİZ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR.

Cumhuriyetimizin 101. yılında laikliği tartışmak yerine hukukun üstünlüğü, insan hakları, kadın cinayetleri ve çağdaş eğitim konularının üniversitelerde tartışılıp bilimin ışığında çözüm üretilmesi çok daha gerekli. Anayasamızı uygulamaya ve ülkemizi laik tutmaya kararlıyız.

Selamlar.''

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir