'Kara Cuma': Soyuldunuz mu? | euronews

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Uzmanlar, “İndirim ne kadar büyük olursa, o kadar dikkatli olmanız gerekir” diyor. Peki “Kara Cuma”nın tuzaklarına düşmekten nasıl kaçınırsınız?

REKLAM

Önde gelen Fransız tüketici derneği UFC-Que Choisir'in yöneticisi Gregory Caret, Kara Cuma anlaşmalarının “gerçek indirimlerden ziyade aldatıcı satışlar olacağı” konusunda uyardı.

UFC-Que Choisir'in son araştırmasına göre sahte promosyonlar önceki yıllarda olduğu gibi yılın bu zamanlarında da çoğalıyor. Uzmanlar Euronews Business'a 'Kara Cuma' indirimleri sırasında pazarlık yapmanın olağanüstü bir durum olduğunu söyledi.

Perakendecilerin ise tüketicinin korunmasını iyileştirmeyi amaçlayan Avrupa direktifi Omnibus'un yürürlüğe girmesinden bu yana son 30 günün en düşük fiyatını göstermesi gerekiyor. Ancak bu uygulama bazı perakendecilerin atladığı bir önlemdir.

Manipüle edilmiş referans fiyatı

“İndirim ne kadar büyük olursa, o kadar dikkatli olmanız gerekir.” “%50, %40'lık bir indirim görürseniz, bunun muhtemelen sahte bir promosyon olduğunu anlamalısınız: perakendeci, insanları büyük bir promosyonla en iyi satış fiyatından satın aldıklarını düşünmeleri için kandırmak için referans fiyatı değiştiriyor.” Caret dedi. Ekledi.

Perakendeciler “Kara Cuma” öncesinde referans fiyatını artırabilir.

Örneğin bu çamaşır makinesini ele alalım: “349,99 Euro'luk fiyat, 13 Kasım'da yani tam 30 gün sonra gerçekleşen bir promosyon için yalnızca 18 Ekim'den itibaren uygulandı. Bu nedenle satıcı bu fiyatı referans olarak kullanamaz.” UFC-Que Choisir raporunu belirtiyor.

Perakendecilerin size iyi bir anlaşma yaptığınızı düşündürmek için kullandıkları bir diğer aldatıcı uygulama da, orijinal fiyat yerine rakiplerin en yüksek karşılaştırma fiyatını veya üreticinin önerdiği perakende fiyatını göstermektir.

Caret, “Mağazalarda asla referans fiyatları bulamazsınız” diye ekledi.

Tüketici derneği CLCV'nin avukatı Olivier Gayraud, “Daha yüksek bir referans fiyatı, daha fazla indirim ve satın almalar için daha büyük bir teşvik anlamına gelir” yorumunu yaptı.

“Ancak bu referans fiyatlar 'Kara Cuma'dan önce hiç kullanılmamış olabilir” dedi.

“Dolandırıcıların Kara Cuma günü başarı oranı daha yüksek”

“Kara Cuma”da para isteyen dolandırıcılara karşı dikkatli olun. Çünkü bu, dolandırıcıların size var olmayan ürünleri satmaya çalışmaları için mükemmel bir fırsattır.

Bilgisayar zararlı yazılımlarının kurbanlarına yardım eden Fransız platformu Cybermalveillance.gouv.fr'nin başkanı Jerome Notin, “Kara Cuma günü dolandırıcılıklarda hiperaktivite var çünkü dolandırıcıların başarı oranı daha yüksek” dedi.

Barclays, geçen yılki 'Kara Cuma' ve 'Siber Pazartesi' satışları sırasında alışveriş dolandırıcılığı nedeniyle kaybedilen parada %22'lik bir artış olduğunu ortaya koyan acil bir uyarı yayınladı. Kurbanlar ortalama 970 pound kaybetti.

Sahte paket teslimatı dolandırıcılığı

En yaygın satın alma dolandırıcılıklarından biri sahte paket teslimatı mesajıdır. Yasal bir web sitesini taklit eden sahte bir web sitesine bağlantılar içeren, hiç gerçekleşmemiş bir teslimat hakkında kısa mesajlar alabilirsiniz.

Alabileceğiniz başka bir mesaj da “Ek maliyetler nedeniyle paketin teslimatı durduruldu” mesajıdır. Engellemeyi kaldırmak için kurbanın adını, telefon numarasını ve adresini girmesi, ardından banka bilgilerini vermesi ve teslimat için 1,99 avro ek ödeme yapması gerekiyor.

Notin, “Çok cazip teklifler sunan sahte web siteleri bile var” diye ekliyor: “Amaç aynı: kişisel ve finansal bilgilerinizi çalmak.” Açıkladı.

Yapay zekanın yükselişi, bilgisayar korsanlarının banka hesabınıza erişmesini kolaylaştırdı. “Mükemmel kimlik avı mesajı oluşturmak için bu aracı kullanıyorlar. Yazım hataları artık bir mesajın meşruiyeti için belirleyici bir test değil.” Notin ayrıca tuzağa düşmeniz durumunda bankaların size nadiren geri ödeme yaptığını da söyledi.

REKLAM

Uzmanlar Euronews'e dolandırılmamak ve “Kara Cuma”dan en iyi şekilde yararlanmak için üç ipucu verdi.

1. Sakin olun (devam etmeden ve “öde”ye tıklamadan önce)

Alışveriş yaparken dikkatli olun ve acele etmeyin; ödeme yapmak için acele etmeyin. Eğer size televizyonda yüzde 80 indirim sözü veriyorsak, belli ki bir yanlışlık var. Ya perakendeci referans fiyatını artırmış ya da sahte bir site ve ürününüz asla evinize ulaşmayacak.

İyi bir anlaşma olabilir, ancak bulmak o kadar kolay değil, bu yüzden size büyük bir indirim sözü verdiklerinde perakendecinin sözüne inanmayın.

2. Yanlış vaatlere inanmayın: Karşılaştırma sitelerini kullanın

REKLAM

İndirim alıp almayacağınıza karar vermek size kalmış. Kendiniz kontrol etmediğiniz sürece bunun bir promosyon olduğunu düşünmeyin. Bu ürünün rakipler tarafından ne kadar fiyata satıldığını görmek için ürün referansını kopyalayın ve bir arama motoruna yazın. Ve bazı karşılaştırma sitelerini kullanın, bazen size geçmiş referans fiyatlarını gösterirler.

3. İstenmeyen bir mesaja veya e-posta bağlantısına tıklamayın

Asla tıklanabilir bir bağlantı kullanmayın. Emin olmadığınız bir kısa mesaj veya e-posta alırsanız, sitenin adını bir arama motoruna yazın ve herhangi bir yorum veya daha önce yapılmış bir işlem olup olmadığına bakın. Sahte sitelerden kaçınmak için internet bağlantısına nasıl eriştiğinize dikkat edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir