Kanada Katolik Kilisesi cinsel istismar mağdurlarına 76 milyon dolar tazminat ödeyecek

Kanada Katolik Kilisesi, 1940'lı yıllara dayanan davalarda görülen mağdurlara tazminat ödeyecek.

REKLAM

Cuma günü yayınlanan bir açıklamada Kanada Katolik Kilisesi, geçmişi 1940'lı yıllara dayanan cinsel istismar vakalarının mağdurlarına 104 milyon Kanada Doları (2,48 milyar Türk Lirası) ödeneceğini duyurdu.

Katolik Kilisesi'ne bağlı St. Johns Başpiskoposluğu, 2020 yılında Newfoundland ve Labrador eyaletindeki Mount Cashel yetimhanesinde meydana gelen istismarın sorumlusu olarak belirlendi.

Yıllardır Kanada mahkemesinde görülen davada, olayların 1940 yılına dayandığı, toplam 292 kişinin mağdur olduğu, rahip ve kilise yetkililerinin ülkedeki en büyük cinsel istismar skandalına karıştığı tespit edildi. tarih.

Mahkeme, Katolik Kilisesi'ne dava açan öğrencilerin yıllar içinde cinsel, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldıklarını tespit etti.

Mahkeme kararında İngiliz denetim firması EY (Ernst & Young) üçüncü taraf olarak atandı. Şirket çalışanlarının şikayetlerin çözümüne ve tazminat dağıtımına katılması beklenmektedir.

Louis, 2021'de iflas başvurusunda bulundu. İlk bulgulara göre, St. Johns Başpiskoposluğu mağdurlara, mağduriyetin boyutuna bağlı olarak 40.000 ila 700.000 dolar arasında ödeme yapacak.

Kilise, mahkeme kararıyla ödenen büyük tazminatı ödemek için Newfoundland ve Labrador eyaletindeki varlıklarının önemli bir kısmını satışa çıkarırken, yaptığı teslimattan 40 milyon dolar gelir elde ettiği sanılıyor. şimdiye kadar yapılan.

Kiliseden devredilen mülkler arasında 19. yüzyıldan kalma Roma Katolik Kilisesi ve St. John the Baptist Bazilikası gibi yerler de vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir