İsrail, Suriye'deki İran konsolosluğu binasını vurdu; Devrim Muhafızları'nın kıdemli komutanı hayatını kaybetti

Suriye devlet medyası, İsrail'in hava saldırısında Şam'daki İran büyükelçiliğinin konsolosluk bölümünün tahrip edildiğini duyurdu.

REKLAM

İsrail'in Suriye'nin başkenti Şam'da İran konsolosluğu binasını vurması sonucu en az 8 kişi hayatını kaybetti.

Ölenler arasında İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü üst düzey komutanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahedi'nin de olduğu açıklandı.

İran devlet televizyonu, konsolosluğa düzenlenen saldırının “Zahedi'ye yönelik bir suikast girişimi” olduğunu kaydetti.

Zahedi'nin, Kasım Süleymani'nin Ocak 2020'de ABD hava saldırısında hedef alınmasından bu yana öldürülen en üst düzey İran Devrim Muhafızları komutanı olduğu iddia edildi.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, “İsrail saldırısı Şam'ın Mezze semtindeki İran konsolosluğu binasını hedef aldı” dedi.

Suriye Savunma Bakanlığı İsrail saldırısında çok sayıda “ölü ve yaralı” olduğunu açıklarken, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mekdad da bölgeyi ziyaret ettikten sonra saldırıyı kınadı.

Mekdad, “İran'ın Şam'daki konsolosluk binasını hedef alan ve çok sayıda masum insanın ölümüne neden olan bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz” dedi.

Bu, Başkan Beşar Esad'ın İran ve müttefikleri tarafından geniş çapta desteklendiği Suriye'de sekiz gün içinde gerçekleşen beşinci saldırı oldu.

İran'ın Nour haber ajansı şunları söyledi: “İran İslam Cumhuriyeti'nin Şam Büyükelçisi Hüseyin Ekberi ve ailesi İsrail saldırısında yaralanmadı.”

İsrail'in Gazze'de savaştığı Hamas ve Lübnan'daki hedeflerinin altını çizdiği Hizbullah'ın İran tarafından desteklendiği biliniyor.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail'in geçtiğimiz Cuma günü Halep'e düzenlediği saldırıda 38'i asker ve 7'si Hizbullah üyesi olmak üzere 53 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Yakın Doğu ve Körfez Askeri Analiz Enstitüsü Başkanı Riad Kahwaji, AFP'ye bu olayı şöyle anlattı: “İsrail için Suriye ve Lübnan büyük bir savaş alanına dönüştü. İsrailliler, Hizbullah'ın askeri altyapısını yok etmek için neredeyse her gün iki ülkedeki hedefleri hedef alıyor.” örgütün imajını zedeler.” “Vur” dedi.

Son yıllarda İsrail, Suriye'nin hükümet kontrolündeki bölgelerinde yüzlerce hedefe saldırılar düzenledi.

Tel Aviv, Lübnan'daki Hizbullah gibi İran müttefiki militan grupların üslerini hedef aldığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir