İsrail Refah yakınlarındaki çadır kentleri vurdu: 25 ölü, 50 yaralı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kenti yakınlarındaki çadır kentlere saldırı başlattı. Gazze yetkilileri saldırılarda 25 kişinin öldüğünü, 50 kişinin de yaralandığını açıkladı.

REKLAM

İsrail ordusu Cuma günü Refah şehrinin kuzeyinde yerlerinden edilmiş Filistinli sivillerin yaşadığı çadır kentleri bombaladı. Gazze Sağlık Bakanlığı saldırıda en az 25 kişinin öldüğünü, 50 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Refah'ta faaliyetlerini sürdüren Sivil Koruma örgütü sözcüsü Ahmed Radwan, görgü tanıklarının ifadesine göre İsrail'in çadırlarla çevrili kıyı bölgesini iki noktadan bombaladığını söyledi.

Saldırı, İsrail ordusunun Filistinlilerin göçe zorlanmasını istediği güvenli bölge olarak bilinen Mevasi'de gerçekleştirildi.

İsrail, Akdeniz kıyısındaki kırsal bölge olan ve son aylarda büyük çadır kentlerle dolup taşan Mevasi'de “insani bölge” olarak belirlenen alanları daha önce de bombalamıştı. İsrail ordusu, Sivil Savunma'nın paylaştığı koordinatlarda meydana gelen saldırıların araştırıldığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler'e (BM) göre Gazze'de hiçbir yer güvenli değil. Ailelerin yeterli gıda, su ve tıbbi malzeme olmadan çadırlarda veya kreşlerde hayatta kalma mücadelesi verdiği ve insani koşulların çok zor olduğu biliniyor.

Refah yakınlarındaki çadır kentlere düzenlenen saldırı, onlarca kişinin ölümüne yol açan, ölümcül bir yangına yol açan ve uluslararası öfkeye yol açan hava saldırısından üç hafta sonra gerçekleşti.

İsrail, bu tür saldırıların Hamas militanlarını ve altyapılarını hedef aldığını ve dolayısıyla sivil ölümlerini en aza indirmeyi amaçladığını söylüyor.

İsrail'in Hamas'a karşı savaşı dokuzuncu ayına girerken, İsrail'in Gazze'deki sistematik yıkım kampanyasına ve sivilleri öldürmesine karşı uluslararası tepkiler artıyor.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve onları katletmeye devam ettiği için uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir