İran cumhurbaşkanının ölümünün ardından dünyadan tepkiler

REKLAM

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan helikopter kazasında hayatını kaybetti.

Tahran yönetiminin lideri ve beraberindeki heyetin hayatını kaybettiğini duyurmasının ardından dünya liderlerinden taziye mesajları gelmeye başladı.

Avrupa Birliği: En içten taziyelerimizi sunuyoruz

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Birliği adına yaptığı açıklamada, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “AB, Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın hayatını kaybetmesinden dolayı en içten taziyelerini sunar. Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın yanı sıra helikopter kazasında görev alan diğer heyet üyeleri ve mürettebatın da hayatını kaybetmesinden dolayı, ailelerine başsağlığı diliyoruz.” Açıklamalarına yer verdi.

Türkiye: Komşumuz İran'ın yanında olacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, liderin vefatı nedeniyle yaptığı taziye mesajında, “Lideri saygı ve şükranla anıyorum” dedi. Erdoğan mesajında ​​şunları söyledi:

“Ne yazık ki, geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybeden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İbrahim Reisi'ye, değerli mevkidaşım kardeşim, Allah'tan rahmet diliyorum. Merhum Reisi ile aynı helikopterde hayatını kaybeden Dışişleri Bakanı ve diğerlerine, özellikle İran İslam Cumhuriyeti'nin dini lideri Ali Hamaney'e, dost ve kardeş İran halkına en derin taziyelerimi sunuyorum. Hükümetini ve merhum ailelerini, görev süresi boyunca İran halkının ve bölgemizin huzuru için gösterdiği çabaları, buna bizzat şahit olan bir mevkidaşı olarak Sayın Cumhurbaşkanımızı, bu zorlu ve zorlu süreçte komşumuz İran'ın yanında saygı ve şükranla anıyorum. Birçok kez yaptığımız gibi üzücü zamanlar.”

Hindistan: Bu acı günde İran'ın yanındayız

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, yaptığı açıklamada, “En içten taziyelerimi sunuyorum. Hindistan, bu acı anında İran'ın yanındadır.” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri: Kalbimiz sizinle

Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı ve Başbakanı ve Dubai Emirliği Lideri Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum, taziye mesajında ​​şunları söyledi: “Ölümden dolayı kardeş İran halkına ve yönetimine başsağlığı ve sabırlarımızı sunuyoruz. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı'nın trajik kazanın ardından yaptığı açıklamada, “Bu zor dönemde kalbimiz sizinle. Duamız, Allah'ın onları engin rahmetiyle kuşatması ve onları geniş cennetine kabul etmesidir” dedi.

Irak: Kardeş İran halkının yanındayız

Irak Başbakanı Muhammed Şiya el-Sudani'nin yayınladığı taziye mesajında ​​şu ifadelere yer verildi:

“İran'ın kuzeyinde meydana gelen talihsiz uçak kazası sonrasında İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian ve beraberindekilerin ölüm haberini derin bir üzüntü ve acıyla aldık. Dini Lider Ali Hamaney'e, İran milletine, hükümetine ve halkına en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.” “Başsağlığı ve taziyelerimizi iletiyoruz. Bu acı trajedi sırasında kardeş İran halkı ve İslam Cumhuriyeti yetkilileriyle dayanışmamızı ifade ediyoruz.”

Venezuela: Siz İranlılar direniş örneğisiniz, güçlü olun

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, sosyal medya hesabından yayınladığı taziye mesajında ​​İranlılara güçlü kalmaları yönünde mesaj gönderdi. Maduro şunları söyledi:

“İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin fiziksel kaybıyla ilgili üzücü haberle sarsıldım. Eşinin arkadaşı Cilia ve kardeşimiz İbrahim'in olduğu ve gelecekte de olacağı örnek bir insan, olağanüstü bir dünya liderini hatırlıyorum. Her zaman mükemmel bir insan, halkının egemenliğinin savunucusu ve ülkemizin kayıtsız şartsız dostu ol.” Bolivarcı Devrim topraklarından Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney'e en derin taziyelerimizi iletiyor ve böylesi hassas bir kayıptan dolayı kendisine ilahi teselli diliyoruz. Bu zor dönemde ailesinin ve İranlı kardeşlerimizin duygularına katılıyoruz. İran, siz haysiyetin, ahlakın ve direnişin örneğisiniz, güçlü olun kardeşlerim!

Pakistan: Yas ilan edeceğiz ve bayrakları yarıya indireceğiz

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, lideri ve beraberindeki heyetin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından bir mesaj yayınladı. Şerif, mesajında ​​şunları söyledi: “Pakistan hükümeti ve halkıyla birlikte, bu korkunç kayıptan dolayı İran milletine en derin başsağlığı ve taziyelerimizi iletiyoruz. Şehitlerin ruhları şad olsun. Büyük İran milleti bu trajedinin üstesinden gelecektir. Pakistan, geleneksel cesaretiyle İran Cumhurbaşkanı ve arkadaşlarına saygı ve kardeşlik ifade ediyor.” “İran'la dayanışma amacıyla bir günlük yas ilan edecek ve bayrağını yarıya indirecek.”

Katar: Allah'tan geldik ve O'na döneceğiz

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad el Sani, X hesabından yaptığı paylaşımda taziyelerini dile getirdi.

Katar Emiri şunları söyledi: “Trajik helikopter kazasında Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve onlara eşlik eden yetkililerin ölümü nedeniyle İran İslam Cumhuriyeti hükümetine ve halkına en içten başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz. Onlara Allah'tan rahmet ve mağfiret, ailelerine sabır ve başsağlığı dileriz. Biz O'ndan geldik ve O'na döneceğiz.” dedi.

Hamas: Büyük kayıp

İsrail saldırıları altında Gazze Şeridi'ni kontrol eden Hamas'ın yayınladığı taziye mesajında ​​şöyle deniliyor:

Bu büyük kayıptan dolayı İran Dini Lideri Ali Hamaney'e, İran hükümetine ve İran halkına en derin taziyelerimizi ve dayanışmamızı ifade ediyoruz.”

Hamas, İranlı liderleri “Filistin davasını ve İsrail'e karşı direnişi destekledikleri” için övdü ve “İran'ın köklü kurumlarının, bu büyük kaybın sonuçlarının üstesinden gelmesini sağlayacağına” inandığını ifade etti.

Husi hareketi: İran halkı liderlerine sadık kalacak

İran destekli Yemen merkezli Husi Hareketi lideri Muhammed Ali el-Husi, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanının ailelerine ve şehit sayılan ona eşlik eden heyete, İran halkına ve İran toplumuna en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Allah'tan ailelerine sabır ve teselli vermesini niyaz ediyoruz. Biz elbette Allah'a aitiz ve “O'na döneceğiz. İran halkı, Allah'ın izniyle, halkının liderlerine sadık kalacaktır.

REKLAM

Azerbaycan: Hayatını ülkesine adamış bir devlet adamı hayatını kaybetti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesine yaptığı ziyaretten dönerken helikopter kazasında hayatını kaybeden cumhurbaşkanı ve heyeti için X sosyal platformundan resmi bir mesaj yayınladı. Aliyev, mesajında ​​şunları söyledi: “İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan ve diğer yetkililerin bir kazada ölmesi bizi sarstı. İran halkı, tüm hayatını ülkesine adayan muhteşem bir devlet adamını, şahsında kaybetmiştir. Başkan Reisi Aziz hatırası her zaman kalbimizde yaşayacaktır Muhterem Ayetullah Hazretleri Hamaney, bu üzücü günde dost ve kardeş İran halkına sabır bahşetmesini Yüce Allah'tan niyaz ediyor, acılarıyla dayanışmamızı ifade ediyor ve en derin hatıralarımı ifade ediyorum. Size, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına, tüm halkınıza benim ve Azerbaycan halkı adına acı dolu başsağlığı diliyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir