Hırvatistan'da Başbakan Plenkoviç aşırı sağ partiyle yeni bir koalisyon konusunda anlaştı

Toplamda 75 sandalyeye ulaşan yeni koalisyonun parlamento onayı alabilmesi için 76 oya ihtiyacı var.

REKLAM

Hırvatistan'ın iktidardaki HDZ partisi, Nisan ayında yapılacak parlamento seçimleri sonrasında aşırı sağcı bir partiyle koalisyon kuracağını duyurdu.

151 sandalyeli parlamentoda 61 sandalye kazanan muhafazakar HDZ'nin (Hırvat Demokrat Birliği), oylama sonrasında belirleyici rol oynayan Anavatan Hareketi (DP) ile koalisyon hükümeti üzerinde anlaşması üç hafta sürdü.

14 sandalye kazanan DP, HDZ'nin eski müttefiki olan Sırp azınlık partisi SDSS veya sol görüşlü yeşil parti Mozemo'nun yer aldığı hiçbir hükümete katılmayacağını duyurdu. HDZ'nin bu koşulları kabul etmesi muhalefet partileri tarafından eleştirildi.

Yeni koalisyonun parlamento onayı alabilmesi için 76 oya ihtiyacı var. HDZ Başkanı ve Başbakan Andrej Plenkoviç, daha önceki görev sürelerinde HDZ'nin müttefiki olan ulusal azınlıkları temsil eden partilerin desteklemeye devam etmesini beklediğini söyledi.

Yeni koalisyonun onaylanması halinde üçüncü dönem başbakan olacak Plenkoviç, HDZ ve DP'nin onay oylaması öncesinde milletvekillerinden destek arayacağını da sözlerine ekledi.

Koalisyon anlaşmasını doğrulayan DP lideri Ivan Penava, partisinin tarım bakanlığına, yeni nüfus bakanlığına ve ekonomi bakanlığının bir kısmına liderlik edeceğini söyledi. DP ilk kez hükümete giriyor.

Göçmen karşıtı DP, seçimlerde geleneksel aile değerlerini savunma ve azınlıktaki Sırp partisinin gelecekteki herhangi bir koalisyona katılmasını yasaklama temelinde kampanya yürüttü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir