Gürcistan: “Yabancı destekli kurumlara” ilişkin yasa tasarısı parlamentoda kafa karışıklığına neden oldu

Gürcü Rüyası Partisi lideri Mamuka Mdinaradze, ilgili parlamento komitesinde konuşurken muhalefet milletvekili Aleko Elisashvili tarafından yumruklandı.

REKLAM

Gürcistan'ın iktidardaki Gürcü Rüyası Partisi, geçen yıl Tiflis'te gösterilere yol açan ve parlamentodaki milletvekilleri arasında yumruk yumruğa kavgaya yol açan “dış nüfuz şeffaflığı” yasa tasarısını yeniden sundu.

İlk olarak geçen yıl iktidardaki milletvekilleri tarafından yurt dışından mali yardım alan kurum ve kuruluşları denetlemek amacıyla sunulan yasa tasarısı, Batılı ülkeler tarafından eleştirildi ve ülke çapında protestolara yol açtı.

Tasarıyı hazırlayanlardan biri olan iktidardaki Gürcü Rüyası Partisi lideri Mamuka Mdinaradze, parlamentonun ilgili komisyonunda kürsüden konuşurken muhalefet milletvekili Aleko Elisashvili tarafından yumruklandı.

Daha sonra iktidar ve muhalefet milletvekilleri arasında geniş çaplı bir çatışma çıktı.

Tasarı Tiflis'te protesto edildi

Tasarıya Tiflis'teki parlamento binası önünde de protestocular itiraz etti.

Sabahın erken saatlerinde toplanan protestocular, “Avrupa'ya evet, Rus hukukuna hayır” sloganı attı.

Protestocular Gürcistan ve Avrupa Birliği (AB) bayrakları ve hukuk karşıtı pankartlar taşıdı.

İktidar partisinin hazırladığı yasa tasarısında, yurt dışından fon kabul eden kuruluşların yabancı temsilci olarak kayıt yaptırması gerektiği, aksi takdirde bu kuruluşların yaptırımlarla karşı karşıya kalacağı belirtiliyor.

Muhalefet milletvekilleri, söz konusu tasarının ülkenin Avrupa Birliği (AB) ile entegrasyonuna yönelik bir “tehdit” teşkil ettiğini ileri sürüyor ve yasanın geçirilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Mdinaradze, ülkesindeki uluslararası finans kuruluşlarının Gürcistan'daki STK ve medya gibi kurumlara sağladığı fonlar hakkında şeffaf bilgi edinmenin mümkün olmadığını belirterek, “Dış Nüfuzun Şeffaflığı” konulu yasa tasarısını yeniden sunma kararı aldıklarını söyledi.

Tasarı ilk kez geçen yıl Meclis'e sunuldu

İktidardaki Gürcü Rüyası Partisi “dış nüfuz şeffaflığı” yasa tasarısını ilk olarak Mart 2023'te parlamentoya sundu.

Tasarıda, fonlarının yüzde 20'sinden fazlasını yurt dışından alan Gürcü kuruluşlarının “yabancı ajan” olarak kaydolmaları gerektiği, aksi takdirde para cezasına çarptırılacakları öngörülüyor.

Muhalefet ve Devlet Başkanı Salome Zurabishvili, tasarının Rusya'nın talimatıyla hazırlandığını öne sürerek iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Protestoların yoğunlaşması üzerine Gürcü Rüyası Partisi parlamentodan ön onay alan tasarıyı geri çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir