Güneş tutulması Türkiye'den izlenebileceği gibi hangi ülkelerden görülecek?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

8 Nisan tam güneş tutulması olmasa da yılın ikinci ve son güneş tutulması Türkiye'den çıplak gözle (ya da koruyucu gözlükle) izlenebilecek.

REKLAM

Bu yılki iki güneş tutulmasından ilki, 8 Nisan'da Meksika'dan, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) doğu kısımlarından ve güneydoğu Kanada'dan görülebilecek.

Ay'ın Dünya ile Güneş arasına girmesiyle meydana gelen güneş tutulmalarının yanı sıra, 2024 yılında gökyüzünde 2 ay tutulması, 4 süper ay, 12 dolunay ve 10'dan fazla meteor yağmuru yaşanacak ve bazı gezegenler gözlemlenebilecek. tüm yıl boyunca teleskop olmadan gözlemlendi.

8 Nisan tam güneş tutulması olmasa da yılın ikinci ve son güneş tutulması Türkiye'den çıplak gözle (ya da koruyucu gözlükle) izlenebilecek.

Bu sefer tam tutulma veya benzeri bir tutulma 2026 yılına kadar Avrupa'da görülemeyecek. Ancak İrlanda ve İngiltere'de yaşayanlar için hava açık kalırsa Pazartesi akşamı parçalı bir tutulma gözlemlenebilir.

Tutulma batıya doğru ilerledikçe daha uzun süre görülebilecek ve İrlanda'nın batı kıyısının en uzun manzaraya sahip olması bekleniyor.

NASA birkaç tutulma şehrinden canlı yayın yapacak

Tutulma yolunda olmayanlar veya bulutlar görüşünüzü kapatıyorsa, tam güneş tutulmasını yine de çevrimiçi olarak izleyebilirsiniz.

NASA, TSİ 20.00'den itibaren çeşitli şehirlerden yayın yapacak. çevrimiçi NASA TV'de birkaç saat kadar canlı yayın sunacak.

Tutulma sırasında, bilimsel araçlarla birlikte Virginia'daki Wallops Adası'ndan iyonosfer olarak bilinen, atmosferin uzayın kenarına yakın elektrik yüklü kısmına küçük roketler fırlatılacak.

Exploratorium müzesi, Junction, Teksas ve Torreon, Meksika'daki teleskoplardan güneşin canlı görüntülerini içerecek.

Maine Üniversitesi araştırmacıları ve öğrencileri, stratosferden canlı yayınlanacak bir deneyde yüksek irtifa balonlarını fırlatacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir