Gelişen dünyanın koşulları, yeni yaşam ve çalışma ortamı baş dönmesine neden oluyor – SAĞLIK

Her geçen gün gündelik yaşamın bir parçası haline gelen yeni yaşam ve çalışma koşulları bile yıkıcı hızıyla sağlığı tehdit ediyor.

Pandemi nedeniyle çalışma saatlerinin artmasının yanı sıra yoğun yaşam koşulları da baş dönmesine neden oluyor. Uluslararası Vestibüler Derneği, Dünya Baş Dönmesi Farkındalık Haftası'nda “Kurşun Vertigo” diyerek baş dönmesine neden olan hastalıkların önceliklerinin nasıl değiştiğine dikkat çekiyor. Uluslararası Vestibüler Derneği Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin, “Uzun çalışma saatlerinin neden olduğu baş dönmesi, yoğun teknoloji kullanımı, stres ve uykusuzluk yaşam kalitesini düşürüyor” diyor.

Denge sorunları ve baş dönmesi nedeniyle oluşan baş dönmesi, kişinin yaşam kalitesini %80 oranında azaltır. Uluslararası Vestibüler Derneği, Dünya Vertigo Haftası'nda “Kurşun Vertigo” sloganıyla hastalığa dikkat çekiyor.

Baş dönmesi şikayeti işten ayrılmaya neden olabiliyor

Uluslararası Vestibüler Derneği Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin ise şunları söyledi: “Uzun çalışma saatleri, stres ve uykusuzluk Vertigo'yu tetikleyen faktörler arasında yer alıyor. Baş dönmesi aynı zamanda çalışanların verimliliğini azaltır ve hatta işten ayrılmalarına neden olur. “Bir araştırmaya göre baş dönmesi yaşayan kişilerin yüzde 70'i iş yükünü azaltırken, yüzde 63'ten fazlası bazı günler çalışamıyor ve yüzde 6'sı da işini bırakıyor” dedi.

Yaş ilerledikçe risk artıyor

Baş dönmesinin her yaşta görülebileceğini vurgulayan Bakan, yaşa bağlı olarak vestibüler denge sistemi hücrelerinde yıpranma ve yıpranmanın dengesizlik sorunu yarattığını vurguladı. Dr. Nuri Özgirgin şöyle devam ediyor: “65 yaş üstü nüfusun yüzde 20'si denge sorunundan, 80 yaş üstü nüfusun ise yüzde 85'i dengesizlikten şikayetçi. İç kulağın denge hücrelerinde yaşa bağlı dejenerasyon meydana gelir. Vestibüler rehabilitasyon bu gruptaki kişilerin tedavisinde tedavi edici bir yaklaşım olarak öne çıkıyor. “Yaşlıların yürümesine yardımcı olurken düşmelere karşı gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.”

Doğru tanı ile tedavi mümkün

Uluslararası Vestibüler Derneği Başkanı Prof., yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren bu patolojik bulgunun doğru tanı ile tedavi edilebileceğini belirtti. Nuri Özgirgin, “Amacımız, toplumu bu düzeyde etkileyen baş dönmesi konusunda Uluslararası Vestibüler Derneği olarak başlattığımız bilinçlendirme kampanyasıyla kamuoyunu bilgilendirmek. “Amacımız dünyanın dört bir yanından bilim insanlarının katılımıyla kurulan derneğimiz çatısı altında doktorların bilgi birikimine katkıda bulunurken bu soruna da dikkat çekmek.”

Vertigo ile ilgili önemli noktalar:

  • Tıpta en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alan baş dönmesi, genel nüfusun %20-30'unu etkilemektedir. Baş dönmesi kadınlarda erkeklere göre 1,5 kat daha sık görülür.
  • Pandemi aynı zamanda baş dönmesi semptomlarını da tetikledi. Son yıllarda yapılan araştırmalarda dünya nüfusunun %10'unda baş dönmesi belirtilerine rastlandığı belirtiliyor. Dünya ile benzer sıklıkta görülen bu sonuçlara göre, Türkiye'de baş dönmesinin yaklaşık 8 milyon kişiyi etkilediği söylenebilir.
  • Kafein, sigara, alkol, stres ve tuz tüketimi gibi faktörlerin baş dönmesini tetiklediği bilinmektedir.
  • Baş dönmesi aynı zamanda sosyalleşme açısından da kişinin yaşamını kısıtlar. Öngörülemeyen baş dönmesi atakları nedeniyle insanlar araba kullanma gibi aktiviteleri bırakır ve bu durum onların çalışma yeteneklerini de etkiler.
  • Baş dönmesi olan kişilerin, baş dönmesi olmayan kişilere göre konsantre olma veya bir şeyleri hatırlamada “ciddi zorluk” yaşama olasılığı 8 kat daha fazladır.
  • Migren bazen baş dönmesiyle birlikte ortaya çıkabilir. Migren kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha sık görülüyor.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir