Faydaları saymakla bitmiyor: ''Ananas suyu zayıflamaya yardımcı olur mu?'' Ananas suyunun faydaları nelerdir? Düzenli olarak içerseniz ananas suyunun ne faydası var?

genişletmek

Anavatanı Güney Amerika, Brezilya ve Paraguay olan bir meyve olmasına rağmen son zamanlarda Orta Amerika, Karayipler ve bitkinin gelişebileceği diğer tropikal bölgelere de yayılmıştır. Ülkemizde üretimi ve tüketimi oldukça yaygındır. Piyasada satılan birçok meyve suyu çeşidi, meyve suyunun rengini ve lezzetini iyileştirmek için ilave C vitamini veya askorbik asit içerir. Tüm bu besinlerin yanı sıra çeşitli antioksidanlar ve fenolik bileşiklerin yanı sıra bu tropik içeceğin pek çok faydası da bulunmaktadır.

Ananas Suyunun Sağlığa Faydaları

Düzenli olarak ananas suyu içmek, yüksek tansiyon, düşük metabolizma, depresyon, anksiyete, ruh hali değişimleri, beslenme yetersizlikleri, kabızlık ve hazımsızlıktan muzdarip kişiler için faydalıdır.

Kan basıncını düşürür

Ananas, kan basıncı seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan bromelain içerir. Ayrıca ananas suyunda bulunan yüksek potasyum seviyesi, onu yüksek tansiyon için mükemmel bir çare haline getirir. Potasyum, damar genişletici görevi görerek hipertansiyonun azaltılmasına yardımcı olur, ateroskleroz, kalp krizi ve felç riskini azaltır.

Bağışıklığı artırır

Ananas suyunun çok güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengin olduğu biliniyor. Ayrıca bağışıklık sistemini uyarabilir ve vücudun ana savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırabilir.

Ruh halini düzenler

Çalışmalar B6 vitamininin depresyon belirtilerini iyileştirmede yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır. B6 vitamini içeren ananas suyu yüksek miktarda piridoksin içerir. Piridoksin vücuttaki hormonları ve ruh halini düzenler. Anksiyete sorunları olan kişilere, depresyona veya hormonal dalgalanmalara yatkın kişilere yardımcı olur.

Öksürüğü hafifletir

Ananas suyu soğuk algınlığı ve öksürükten muzdarip olanlar için mükemmel bir içecektir. Hatta tuz, karabiber ve bal ile karıştırıldığında şifalı bir ilaç haline gelir.

Doğurganlığı artırır

Ananas suyu, potasyum, C vitamini ve çeşitli B vitaminleri gibi zengin bir besin karışımına sahiptir. Bunların hepsi, hem erkeklerde hem de kadınlarda artan doğurganlık ve üreme hormonlarında olumlu bir artışla ilişkilendirilmiştir.

Sindirime yardımcı olur

Ananas suyundaki diyet lifi, yüksek düzeyde bromelain içerdiğinden sindirim sistemine yardımcı olur. Her şeyden önce şişkinlik, kabızlık gibi rahatsızlıkların önüne geçer.

Büyümeyi teşvik eder

Ananas suyu, etkileyici C vitamini içeriğiyle vücuttaki tüm doku, kas, kemik ve kan damarlarının oluşumu için gerekli olan kolajen üretimini artırır.

Düzenli olarak içerseniz ananas suyunun ne faydası var?

Ananas suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle düzenli kullanımda birçok etkisini görebilirsiniz. Ananas suyunun yukarıda sayılan faydalarının yanı sıra günde bir bardak tüketilmesi;

Vücuttaki iltihabı azaltır ve ödemin atılmasına yardımcı olur,

Ananas suyunun içerdiği bromelain kanserli hücrelerin üretimini ve yayılmasını engeller,

Vücuttaki sıvı dengesini korur, kas kasılmasını düzenler,

Ananas suyunun içerdiği C vitamini katarakt oluşumunu engeller, genel görmeyi korur ve görmeyle ilgili birçok sorunu ortadan kaldırır.

Beta-karoten açısından zengin ananas suyu astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur,

Ananas suyu, cildi sağlıklı ve parlak tuttuğu bilinen beta-karoten ve C vitamini açısından zengindir.

Ananas suyunda bulunan B vitaminleri vücutta enzimlerin oluşturulmasından nörotransmitter fonksiyonlarına ve kırmızı kan hücrelerinin üretimine kadar çeşitli metabolik fonksiyonları yerine getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir