Enginar üretim merkezinde hasat başladı: 11 ton üretim bekleniyor – Son Dakika Hayat Haberleri

Sıcak iklim sebzesi olan enginar, ağırlıklı olarak Ege ve Marmara bölgelerinde üretilmektedir.

Sofraları zeytinyağıyla tatlandıran enginar, A ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor gibi çeşitli mineralleri de içermesi nedeniyle sağlık açısından da tercih ediliyor.

Ülke enginar üretiminin yüzde 30'unu karşılayan İzmir'de enginar hasadı şubat ayında başlıyor ancak nisan ve mayıs aylarında yoğunlaşıyor. Hasat haziran ayına kadar devam ediyor. Kentte coğrafi işaretle tescil edilen sakız enginarının yanı sıra Bayrampaşa türü ve melez enginarların da ekimi yapılıyor.

Kent genelinde 8 bin dekar alanda yetiştirilen enginar üretimi ağırlıklı olarak Çeşme, Urla, Seferihisar, Torbalı ve Karaburun ilçelerinde gerçekleştiriliyor.

Bu sezon rekolteyi etkileyen olumsuz hava koşullarının yaşanmadığı enginarda geçen yıl olduğu gibi 11 bin ton civarında üretim bekleniyor.

İzmir Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, AA muhabirine, enginar yemek için en uygun zamanın bahar olduğunu, bu nedenle hasadın nisan ve mayıs aylarında yoğunlaştığını söyledi.

Şahin, enginarın ağırlıklı olarak taze tüketildiğini ancak dondurulmuş veya salamura olarak da tercih edildiğini söyledi. “İzmir, Türkiye'nin en önemli enginar üretim merkezlerinden biri. Coğrafi işaretli ve tescilli sakız enginar çeşidimiz var. İzmir'de enginarın yetiştiği bölgeler birbirine çok yakın. Urla, Seferihisar, Çeşme'nin hemen hemen hepsinde aynı durum var. İklim yapısı: “Çok fazla el emeği gerektiren bir üründür.” dedi.

Şahin, yöresel enginar çeşidi olan sakızlı enginarın yetiştiriciliğinin korunmasına yönelik çalışmalar yapıldığını vurgulayarak, renkli veya mor enginarın da tercih edildiğini söyledi.

ÜRETİCİ İSTEĞDEN MEMNUN

Seferihisar'ın Düzce ilçesinde 35 yıldır enginar üretimi yapan Turgay Gülgönül, sebzenin eylül ve ekim aylarında ekildiğini ve bitkinin kökten çoğaldığını söyledi.

Dip gübreleme, seyrelme, yaprak dökme ve ilaçlama işlemlerini gerçekleştirdiklerini iddia eden Gülgönül, ilk mahsulün ılıman kış mevsimi olan Şubat ayında hasat edilebileceğini söyledi.

Gülgönül, internet üzerinden satışını yaptığı ürünlere yoğun talep olduğunu bildirdi.

33 yıldır enginar üretimi yapan Ersin Güvercin, ürüne talebin çok yüksek olduğunun altını çizdi.

Ürüne Türkiye'nin her bölgesinden talep olduğunu kaydeden Güvercin, enginar talebinin kargo yoluyla karşılandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir