Ebeveynlerin dikkatine! MİT'ten sosyal medyada çocuklara yönelik uyarı geldi: “Paylaşmadan önce iyi düşünün”

MİT'in resmi internet sitesinde “Çocukların sosyal medyayı güvenli kullanımı” başlığı altında 5 yazı yer aldı.

Hesapların gizli tutulması, bilinmeyen kişilerle iletişim kurulmaması, paylaşım yaparken dikkatli olunması, sosyal medyanın güvenli kullanılması, siber zorbalığa izin verilmemesi ile ilgili başlıklar altında yer alan uyarılar şöyle:

HESABINIZI ÖZEL TUTUN

“Hesabınızı özel moda ayarlayın ve gönderilerinizi yalnızca tanıdığınız kişilerin görebildiğinden emin olun. “Hesap Ayarları” bölümünden gizlilik ayarlarınızı değiştirin.

1b

TANIMADIĞINIZ KİŞİLERLE İLETİŞİME GEÇMEYİN

Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini ve takipleri kabul etmeyin. Yabancılardan gelen özellikle rahatsız edici mesajları ailenizle veya güvendiğiniz bir yetişkinle paylaşın.

Sizinle iletişime geçmeye çalışan kişilerin söyledikleri kişi olmayabileceğini lütfen unutmayın. Yapmak istemediğiniz şeyleri yapmanızı söyleyen insanlarla karşılaşırsanız, bunları mutlaka ailenizle paylaşın.

PAYLAŞIRKEN DİKKATLİ OLUN

İnternetteki her şeyin kayıtlı kaldığını unutmayın.

PAYLAŞMADAN ÖNCE DÜŞÜNÜN

Kendiniz veya başkaları hakkında fotoğraf veya içerik paylaşmadan önce dikkatlice düşünün.

Başkalarının fotoğraflarını izinsiz paylaşmayın.

Doğum tarihiniz, ikamet ettiğiniz yer, okulunuzun adı, aile bireylerinin isimleri gibi kişisel bilgilerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayınız. Sosyal medya hesaplarınızı güçlü bir şifreyle koruyun. Bu şifreyi aileniz dışında hiç kimseyle paylaşmayın, böylece unutursanız size verebilirler.

2b

SOSYAL MEDYAYI GÜVENLİ KULLANIN

Sosyal medya hesaplarınızın her biri için ayrı şifreler kullanın.

Yaşınıza uygun olmayan uygulamaları indirmeyin. Bağlantılara tıklarken seçici olun, tanımadığınız kişilerden gelen bağlantılara tıklamayın.

Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Sosyal medyada çok fazla vakit geçirmek günlük hayatınıza ve sosyal ilişkilerinize zarar verebileceği için arkadaşlarınızla vakit geçirmek, sanat yapmak, kitap okumak gibi aktivitelere daha fazla zaman ayırın.

SİBER ZORBALIĞA İZİN VERMEYİN

Lütfen yapacağınız yorumların başkalarını küçük düşürebileceğini ve onlar üzerinde olumsuz etki yaratabileceğini unutmayın. Sizinle aynı fikirde olmayan insanlara saygılı olun ve asla onlara hakaret etmeyin. Sosyal medya platformunda sizi taciz eden ve istismar eden kişileri engelleyin ve bildirin.

3b

(AA)Bu içerik Enes Çırtlık tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
En son haberler |  Artan et fiyatları Erdoğan'ın gündeminde! "Bugün açıklanacak" Açıkladı: Hibeden yararlananlar belli olduEn son haberler | Artan et fiyatları Erdoğan'ın gündeminde! “Bugün açıklanacak” diyerek duyurdu: Geri ödemesiz desteğin yararlanıcıları belli oldu
Uzman uyardı: Daha büyük sorunlar ortaya çıkmadan tedavi olun!Uzman uyardı: Daha büyük sorunlar ortaya çıkmadan tedavi olun!
En son haberler |  Sultangazi'de depoda yangın!  Ekipler müdahale ettiEn son haberler | Sultangazi'de depoda yangın! Ekipler müdahale etti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir