Dr. Tayyab Raşid: “Uzun zamandır saklanan bir sırrın bedeli ağırdır…” – SAĞLIK

“Kişilerarası ilişkilerde pozitif psikoloji” temasıyla ve dünyaca ünlü bilim insanlarının katılımıyla düzenlenen 6. Uluslararası Pozitif Psikoloji Kongresi'nde “Onur Konuğu” Melbourne Üniversitesi'nden Dr. Tayyab Rashid, “Olumlu İlişki Yönleri” konusunu tartıştı.

Doktor, araştırmaların insanların yüzde 97'sinin ilişkilerinde en az bir sırrı olduğunu, bireylerin ortalama 13 sırrının bulunduğunu gösterdiğine dikkat çekti. Tayyab Rashid, uzun süredir saklanan bir sırrın bedelinin yüksek olabileceğini söyledi. Çiftler arasında açık ve şeffaf iletişimin önemine vurgu yapan Rashid, kendiliğinden ortaya çıkan bir sırrın bomba etkisi yaratabileceğini sözlerine ekledi.

Üsküdar Üniversitesi tarafından, Üsküdar Üniversitesi, NPİSTANBUL Hastanesi, NP Etiler & Feneryolu Tıp Merkezi, Türk Psikolojik Danışma ve Psikolojik Yönlendirme Derneği ve Pozitif Psikoloji Enstitüsü işbirliğiyle bu yıl 6. Uluslararası Pozitif Psikoloji Kongresi düzenlendi. .

Sektörde çalışan küresel uzmanları ağırlamak ve Üsküdar Üniversitesi merkez kampüsündeki Nermin Tarhan konferans salonunda 2 gün Devam eden kongrenin bu yılki teması “Kişilerarası İlişkilerde Pozitif Psikoloji” idi.

“Onur konuğu” ise Melbourne Üniversitesi'nden Dr. Tayyab Rashid olumlu ilişkilerden bahsetti

Konferansın “şeref konuğu” ise Melbourne Üniversitesi'nden Dr. Tayyab Rashid, “Olumlu İlişki Yönleri” konusunu tartıştı. İlişkilerde duyguların paylaşılmaması durumunda ilişkiden haz alınmadığını, bunun da ilişkileri olumsuz etkilediğini belirten Dr. Rashid, tarafların birbirlerinden sakladıkları sırların ilişkiye etkisini değerlendirdi. Raşit; “Araştırmalar insanların %97’sinin ilişkilerinde en az bir sırrı olduğunu gösteriyor. Ortalama olarak bireylerin 13 sırrı vardır. Taraflar genellikle sırlarını birbirlerinden saklama eğilimindedir. Çünkü bunu paylaşmalarının ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini düşünüyorlar. Sırrını partneriyle paylaşırsa bunun kendisini savunmasız bırakacağından veya partnerinin tepkisinin yıkıcı olacağından endişeleniyor. Bu yüzden sırlar paylaşılmıyor.” dedi.

Uzun zamandır saklanan bir sırrın bedeli ağır olur…

Ancak araştırmaların, tam tersine, bir sır bir partnerle paylaşıldığında beklenenden daha fazla anlayış oluştuğunu gösterdiğini kaydetti. Tayyab Rashid, sırları uzun süre saklamanın bedelinin daha ağır olacağını vurguladı.

Kendiliğinden ortaya çıkan sır bomba etkisi yaratıyor

İlişkilerde açık iletişimin önemine vurgu yapan Dr. Tayyab Rashid, mutluluğun sadece olumlu şeyler konuşarak inşa edilmediğini, zor konuları konuşabilmenin ve partnerinizle paylaşabilmenin iletişimi güçlendirmede önemli bir etkisi olduğunu söyledi.

Dr. Tayyab Rashid, “Sırlar kendiliğinden ortaya çıktığında bomba etkisi yaratıyor. Ancak taraflar bu sırrı açık iletişimle paylaşırlarsa partnere bunu sindirmesi için zaman vermiş olurlar. Paylaşmak tarafları yakınlaştırır. Bu şekilde beklentileri kontrol edebilir ve güven inşa edebilirsiniz. Beklentiler yeniden ayarlanıyor. Herkesin zayıflıkları ve zayıflıkları vardır. Burada da sırrın paylaşılma şekli çok önemli. Güvenli bir bağlamda paylaşıldığında ilişkiyi güçlendirir. Sırrı güvenli bir bağlamda paylaşmayı söyledik. “Bunu yapmanın bir yolu, derinlemesine sohbetler için bir fırsat olabilecek açık havada doğa yürüyüşleri olabilir…” dedi.

Taraflar arasında “Empatik Dinlemenin” önemini anlatan Dr. Tayyab Rashid, “Zayıflıklar ve acılar paylaşılmazsa ilişki güçlendirilemez. Sır biriktirip saklamak sağlıklı bir şey değil…” dedi.

“Evliliklerde birlikte büyümek, gelişmek ve ilişkileri geliştirmek önemlidir.”

İnsanların geçen yıla göre değiştiğini ve geliştiğini kaydeden Dr. Tayyab Rashid, “Bu yıl olduğumuz kişi, geçen yıl olduğumuz kişi olmayacak. Sürekli değişen bir insanı sevmeyi öğrenmeliyiz. İnsanlar değişir. Araştırmalar tutkulu aşkların daha kırılgan olduğunu gösteriyor. Sağlıklı, tutkulu ilişkileri sürdürmek ve tutkulu duyguları sürdürmek zordur. Tutku zamanla azalabiliyor… Araştırmalar bir kez daha sonucun dikkat çekici olduğunu gösteriyor: Boşanmaların yarısı çatışmanın yüksek olduğu ilişkilerde olmuyor, aksine çatışmanın az olduğu ilişkilerde oluyor; Yani boşanmaların ilk nedeni çatışmalar değil, aslında romantik tutku eksikliğidir. Bu nedenle yeni ve heyecan verici ilişki deneyimlerine birlikte katılmak çok önemlidir. Evliliklerde birlikte büyümek, gelişmek ve ilişkileri geliştirmek önemlidir. Kişisel gelişim ile ilişkisel gelişimin bir arada ve bütünleşik olması gerekiyor.” dedi.

Dr. ayrıca ilişkilerde partnerinizi tanımanın, anlamanın ve tanımanın önemini de vurguluyor. Tayyab Rashid, şunları söyledi: “Burada da açık iletişim önemli. Partnerinize kişisel deneyimlerinizi anlatın. Her durumda nazik ve dikkatli olun. İlişkinizin olumlu yönleri hakkında konuşun.” dedi.

Bazen çok fazla zamana sahip olmak stres kaynağıdır!

Doktor ayrıca refah için zaman eksikliğinin altını çiziyor. Tayyab Rashid, araştırmaların olumlu ilişkilere zaman ayırmanın değil, zamanı verimli kullanamamanın strese neden olabileceğini gösterdiğini söyledi. Rashid şunları söyledi: “Bazen çok fazla zamana sahip olmak stres kaynağı olabilir…”

Sağlıklı bir ilişki için zaman dengesini kurmanın önemli olduğunu belirten Dr. Rashid, boş zamanlarını verimli aktivitelerle değerlendiren çiftlerin bireyleri dönüştürüp geliştireceğini de kaydetti.

Çiftlere mükemmellik arayışını bir kenara bırakmaları için tüyo…

Dr., olumlu bir ilişkinin, insanların kendilerinin ve partnerlerinin sorunlu yönlerini kabul etmelerini gerektirdiğini söyledi. Tayyab Rashid çiftlere şu tüyoları verdi:

“Mükemmellik arayışından vazgeçin. Şükran çok önemlidir. Küçük bir takdir ifadesi önemlidir. Affedici olun ve deneyimleri paylaşabilirsiniz.

Mutluluğun sadece son model telefonu satın almak olmadığını vurgulayan Dr. Tayyab Rashid, küçük kahkahaların, çiftler arasındaki sohbetlerin, küçük bir ağacı sulamanın, tanımadığınız birinin kahvesine para ödemenin, doğaya saygı duymanın ve sarılmanın bile sizi mutlu edeceğini söyledi ve şunları söyledi: Bize her zaman öğretildiği gibi güçlü görünmemize gerek yok.

Pozitif psikoloji araştırmalarında maneviyatın da önemli olduğunu belirten Dr. Dr. Rashid, soyut maneviyattan ziyade ritüellerin önemine ve maneviyatın iyileştirici gücüne vurgu yaptı. Rashid ayrıca maneviyat sistemlerinin de araştırılması gerektiğine dikkat çekti.

Dr. Tayyab Raşid'e konuşmasının ardından plaket takdim edildi.

Kongrenin ikinci gününde pilot uygulamalar tartışıldı

Kongrede Prof. göt. Priştine Üniversitesi'nden. Dr. Aliriza Arenliu “Ruminasyonlar ve depresyon: Kosova'da kamu ayakta tedavi ruh sağlığı hizmetleri için ruminasyon odaklı bilişsel davranışçı terapi müdahalelerinin geliştirilmesi ve pilot uygulaması” konulu bir sunum yaptı.

“Modern Psikotravmatoloji” paneli düzenlendi.

“Modern Psikotravmatoloji” başlıklı panelde İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdinç Öztürk “Modern psikotravmatoloji ve disoanaliz teorisi”, Dr. PS. Görkem Derin “Travma Odaklı Alyans Modeli Terapisi”, Dr. PS. Barışhan Erdoğan “Kalkınma için göç”, konuşmacı. Görmek. Dr. Kerem Çetinkaya “Doğal ve Rehberli Ebeveynlik Tarzı” konularını ele aldı.

Kongrede ayrıca Üsküdar Üniversitesi'nden Prof. Dr. Rahime Nükhet Çıkrıkçı “Psikolojik testlerin uyarlanmasında temel ilke ve standartlar”, Doç. Dr. Çiğdem Yavuz Güler “İyi ilişki: nasıl batırılır, nasıl çıkarılır?” Konuyla ilgili bir konferans verdi.

“Aile içi ilişkilerde pozitif psikoloji” paneli gerçekleştirildi.

“Aile içi ilişkilerde pozitif psikoloji” başlıklı panelde NPİSTANBUL Hastanesi Uzmanı Dr. Klinik Psikolog Çiğdem Demirsoy, “Pozitif Psikoloji ve Psikoterapi Bağlamında Çift İlişkileri”, Prof. Dr. Gül Eryılmaz “Aile İçi Olumlu İlişkiler” ve Dr. PS. Z. Aslı Başabak Bhais ayrıca “Pozitif Ebeveynlik ve Ailede Sağlıklı Sınırlar” başlıklı bir konuşma yaptı.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir