'Dijital göçebeler için çalışma vizesi' İtalya'da yürürlükte: bunu kim talep edebilir?

İtalya'da dijital göçebelere yönelik çalışma vizesine başvurmak isteyen herkesin yılda en az 28 bin euro kazanması gerekiyor.

REKLAM

İtalya'da, geçen yıl 28 Mart'ta Parlamento tarafından onaylanan uzaktan çalışanlara yönelik yeni vize talebi yürürlüğe girdi.

Dünyada tatil için en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alan İtalya, bu vize sayesinde artık ofiste çalışmak zorunda kalmayacak milyonlarca “dijital göçebeye” ev sahipliği yapacak.

4 Nisan'da yürürlüğe giren uygulamanın İtalyan ekonomisine önemli katkı sağlaması bekleniyor.

Kovid-19'dan sonra neler değişti?

Kovid-19 sonrası çalışma hayatında yaşanan değişiklikler, ülkeleri çalışma vizelerinde değişiklik yapmaya yöneltti.

Pandemi ile birlikte evden çalışanların sayısının katlanarak artması ve bu düzenin pandemi sonrası dönemde birçok şirket tarafından sürdürülmesi, “dijital göçebelerin” kendi ülkeleri dışında çalışmasına ve sık sık hareket ederek farklı vize türlerine ihtiyaç duymasına yol açtı. .

Avrupa ülkelerinde bu yeni ihtiyacı karşılayacak bir yasal düzenleme bulunmamasına rağmen bu anlamda ilk harekete geçen ülke İtalya oldu.

İtalya'da 30 yıldır küresel hareketlilik uzmanı olan Damien O'Farrell, Euronews'e bu vizenin nasıl işleyeceğini açıkladı.

İtalya “dijital göçebe” vizesine kimler başvurabilir?

Dijital göçebe vizeleri uzaktan çalışanlara fayda sağlamak için tasarlanmış olsa da O'Farrell, İtalyan vizesinin Göçmenlik Yasası'nın 27. Maddesi kapsamında olduğuna ancak söz konusu vizeye yalnızca “yüksek vasıflı çalışanların” uygun olduğuna dikkat çekiyor.

Bu madde nedeniyle tüm uzaktan çalışanların vize alamayabileceğini belirten O'Farrell, şunları söylüyor: “Kimin 'yüksek vasıflı çalışan' olarak değerlendirileceği henüz belli değil. Ancak konsolosluklar vize verecek ve başvuranların vize alacağı kesin. en az yüksek lisans düzeyinde eğitim almış olmak gerekiyor.”

Dijital göçebe vizesi sahipleri için İtalya'da vergi yükümlülüğü

İtalya'da uygulanacak “dijital vizeyi” diğerlerinden ayıran en önemli fark, ülkede yaşayacak ve uzaktan çalışacak yabancılara mali sorumluluk yüklemesidir.

Bu nedenle vize başvurusu yapmadan önce uzmanlar, hangi belgelerin gerekli olduğunu ve evrakların nasıl tamamlanacağını öğrenmek için bir İtalyan vergi uzmanıyla görüşmenizi tavsiye ediyor.

Bu da vizeye başvuran kişi sayısının azalacağı anlamına geliyor. Ancak, İtalyan “akış kararnamesi” (yabancı çalışma kotası) kapsamına giren diğer vize türlerinde olduğu gibi, yıllık olarak verilen izin sayısında herhangi bir sınırlama yoktur.

Diğer vize gereksinimleri nelerdir?

Dijital göçebe vizesine hak kazanabilmek için başvuru sahiplerinin işlerini uzun süredir yaptıklarını kanıtlayabilmeleri gerekecek.

Başlangıçta vizenin bir yıl süreyle verilmesi beklense de iznin birinci derece aile bireylerini de kapsaması bekleniyor.

Mart 2024'ten itibaren İtalya'da sağlık giderlerine katılımdan muafiyet için gereken asgari ücretin en az üç katı yıllık geliri olan işçiler bu vizeye başvurabilecek. Bu rakam yılda 28 bin avronun biraz altına denk geliyor.

Ayrıca vize başvurusu yapabilmek için sağlık sigortanızın olması, kalacak “uygun” bir yer sağlayabilmeniz ve sabıka kaydınızın temiz olması gerekmektedir.

Dünya çapında çoğunluğu küçük ve ada ülkeleri olmak üzere 46 ülke uzaktan çalışma vizesi sağlıyor.

İtalya'da geçtiğimiz hafta başlayan “dijital göçebe” vizesinin yanı sıra bu ülkede çalışmak isteyenler için farklı vize türleri de mevcut.

REKLAM

serbest çalışma vizesi

Bu, şu anda AB vatandaşı olmayan ancak İtalya'da uzun süre kalmak isteyen serbest çalışanların en çok talep ettiği vizedir. Ancak vize almak başvuru yapmak kadar kolay değil. Çünkü daha önceki yıllarda olduğu gibi 2022 yılı için serbest çalışma için sadece 500 vize kotası bekleniyor.

Prosedür açısından da zorlu bir süreç gerektiriyor. İtalya dışında böyle bir sistem olmasa bile freelance olarak çalıştığınız sektörün sendikasına veya odasına üye olmak gibidir.

Kabul edilirseniz, size başlangıçta iki yıllık serbest çalışma vizesi verilir.

Şirket içi transfer için vize

Bir şirkette çalışan çalışanların başvurabileceği alternatiflerden biri şirket içi transfer vizesidir.

Başvurmak için büyük bir şirkette çalışmanıza gerek yok. AB üyesi olmayan bir ülkede faaliyet gösteren küçük bir şirket bile İtalya'da şube açıp oraya çalışan gönderebiliyor.

REKLAM

Vize beş yıl süreyle verilir ve herhangi bir kontenjanla sınırlı değildir.

Ancak şirketin varlığını finansal olarak ortaya koymak gerekiyor ve bunun için de açık şubeye en az 20 bin euro sermaye yatırıp vergi ödemek gerekiyor.

AB Mavi Kart

Avrupa Birliği tarafından oluşturulan bu vize, İtalyan şirketlerinde çalışan çalışanlar için geçerlidir. Yine kota yok ama burada da belli prosedürler geçerli.

Mavi Kart, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan vasıflı işçilere verilebiliyor, bu nedenle işçinin yıllık gelirinin en az 24 bin 789 avro olması ve en az 3 yıllık üniversite eğitimini tamamlamış olması gerekiyor.

Buna ek olarak çalışanı işe alacak İtalyan şirketinin, yabancı işçi çalıştırabileceğini göstermesi için en az 50 bin euroya sahip olması gerekecek.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir