Çeçen lider Kadırov yüksek ve yavaş müziği yasakladı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Çeçenistan'ın bu kısıtlaması birçok şarkının ve müzik türünün yasaklanması anlamına geliyor.

REKLAM

Rusya Çeçen Cumhuriyeti'nde “çok hızlı” veya yavaş olarak değerlendirilen müzik yasaklandı.

Rus medyasına göre, Kültür Bakanı Musa Dadayev tüm müzik, vokal ve koreografik kompozisyonların dakikada 80 ila 116 vuruş (BPM) tempoyla sınırlandırılması kararını duyurdu.

Kültür Bakanı Dadayev, bu kararla Çeçen müziği ve dansının “Çeçen zihniyeti ve müzikal ritmi” ile uyumlu olmasını sağlayarak “Çeçen halkının kültürel mirasını halkımıza ve çocuklarımızın geleceğine ulaştırmayı” amaçladığını sözlerine ekledi. “.

Sanatçılara, kriterlere uymayan müziklerini yeniden yazmaları için 1 Haziran'a kadar süre verildiği, müzikleri üzerinde yeniden çalışılmaması halinde halka açık alanda icra edilmelerine izin verilmeyeceği bildirildi.

Pek çok Batı müziği yasaklanabilir

Yeni uygulama, Çeçen lider Ramazan Kadirov'un Kültür Bakanı Dadayev'e Çeçen müziğinin “Çeçen zihniyetine uygun” hale getirilmesi yönündeki talimatı üzerine hayata geçirildi.

Yeni Çeçen müzik standardı, günümüzün pop müziğinin yanı sıra elektronik müzik, rave, dubstep ve tekno gibi daha yüksek BPM'ye sahip müziklerden nispeten daha yavaştır.

Pop şarkılarının çoğu, akılda kalıcı, dans edilebilir bir ritim oluşturmak için yaygın olarak kullanılan bir tempo olan 100 ila 130 BPM arasında değişir.

Bu nedenle yeni karar, modern Batı müziğinin çoğunun muhafazakar İslam toplumunda halka açık olarak çalınamayacağı anlamına geliyor.

Hazar ve Karadeniz arasındaki Kuzey Kafkasya bölgesinde yer alan ve nüfusunun neredeyse tamamı Müslüman olan Çeçenya'da son yıllarda LGBTQ+ karşıtı şiddet dalgası yaşanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir