Bulgaristan'da yeniden hükümet kurulması mümkün olmadı – Son Dakika Haberleri

240 üyeli Bulgar Parlamentosu'nun 11 üyeden oluşan en küçük grubu olan popülist şovmen Slavi Trifonov'un liderliğindeki Böyle Bir Halk Var (ITN) partisi, hükümet kurma görevini reddetti.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümeti kurma görevini, başkanlığı kabul eden ITN parlamento grubu başkan yardımcısı İvaylo Vılchev'e verdi.

Vilchev, partisinin kabine kurmaktan vazgeçtiğini açıklayarak, “kendisine verilen görevi yalnızca birkaç saniye tutacağını” belirtti.


Bulgaristan'da yeniden erken seçim yapılacağı kesinleşti

Törende Cumhurbaşkanı Radev, Bulgaristan'da erken seçim yapılmasının artık kesinleştiğinin altını çizerek şunları söyledi:


“Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanının ülkemize yapmayı planladığı ziyareti ve planladığım yurt dışı ziyaretini iptal edeceğim ve erken seçime kadar kurulacak geçici hükümetin adayını belirlemek için görüşmelerde bulunacağım.”

Başbakan Denkov'un istifasının ardından Meclis'teki en büyük gruplar olan Bulgaristan'ın Avrupalı ​​Geleceği için Vatandaşlar (GERB) partisi ve Sürekli Değişim ve Demokratik Bulgaristan için İttifak (PP-DB) hükümet kuramadı.

Anayasaya göre, Cumhurbaşkanı Radev'in erken seçim tarihi belirlenmeden önce geçici hükümeti kurma görevini Meclis Başkanı, Sayıştay Başkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın da aralarında bulunduğu 9 kişiden birine vermesi gerekiyor. Mahkeme, Ombudsman ve Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) başkanı gibi bazı bürokratlar.

Bulgaristan'da erken parlamento seçimlerinin 9 Haziran veya daha sonraki bir tarihte Avrupa Parlamentosu seçimleriyle birlikte yapılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir