Bakan Uraloğlu: Türksat 6A uzaya fırlatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CNN Türk Ankara temsilcisi Dicle Canova'ya TÜRKSAT 6A ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Uraloğlu, TÜRKSAT 6A'nın yörüngeye fırlatılacağını söyledi.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Bakan Uraloğlu'nun açıklamaları şöyle:

Uydumuz dışında uzaya toz göndermek zorundayız. Beyaz odadan geleceğiz. Artık uyduyu koruduk. Dışında özel kaplama malzemesi. Uzayda yer alacağı yörüngedeki sıcaklık -200 derecedir. Uydunun içindeki sıcaklık +40 +80 derece olacak.

Şu anda uzayda 5 iletişim uydumuz var. Bunları genellikle uydu üreticileri için üretip yörüngeye gönderdik. Bunlar sadece iletişimi ilgilendirmiyor, aynı zamanda güvenliğimizle ilgili de çok önemli görevleri var. Uydunuzdan emin olmanız gerekir. Bu olağanüstü durumda ne yaptık? Kendi uydularımızı üretemedik. Yazılımdan üretime kadar her şeyin sahibiyiz. Kendimizi güvende hissedeceğimiz bir uydu ürettik. Yerel düzeyde bu oranın yüzde 80-90 civarında olduğunu söyleyebiliriz.

“15 YIL ÖMRÜ VERELİM”

Bu işi yapan çok değerli bir ekip var. Onlara teşekkür ediyorum. Üretimi çok değerli ama en değerlisi yazılımıdır. Uzaydaki olası tüm koşulları karşılayacak şekilde test ediliyor. Ömrünü 15 yıl olarak tahmin ediyoruz. O hayatta güneşin patlamasından dolayı fırtına çıkar. Basınç testlerinden, yük testlerine ve elektromanyetik dalgalara kadar birçok testten geçerek, bu etkilerden etkilenmeden ürettik ve uzaya göndermeyi başardık denilebilir.

Birbirine benzer 3 ürün var. Bu bizim ana uydumuz. Diğerlerinin de üretim sürecinde üzerinde çalıştığımız modeller olduğunu söyleyebilirim.

“AY BAŞINDA ABD'YE GÖNDERECEĞİZ”

Umarız bu son aşamadır. Gelecek ayın başında ABD'ye göndereceğiz. 8-14 Temmuz tarihleri ​​arasında uzaya gönderilecek. Orası çok hassas ve en iyi koşulları yaratmanız gerekiyor.

Bu uyduların ömrü 15 yıldır. Daha sonra yakıt ömrü biter. Uzayda uygun bir yörüngeye bırakıyorsunuz. Yeni uydulara ihtiyaç var. Uydularımızın yaptığının aynısını yapması için yeni bir tane göndermemiz gerekiyor. Şu anda uzayda uydularımızla Avrupa'yı, Afrika'nın önemli bir bölümünü, Orta Doğu'yu ve Asya'nın önemli bir bölümünü kaplıyoruz.

İşim gereği sosyal hayatta çok seyahat ediyorum. Ziyaret ettiğim birçok ülkede tanıştığım bakanların Türkçeyi çok iyi anladığını fark ettim. Çocukların evde Türk dizilerini izlediğini söylediler. Türk dizilerinin o ülkelerde vizyona girmesini sağlayacağız. İletişim kalitemiz artacaktır.

“DÜNYADA UYDU ÜRETEBEN 10 ÜLKEDEN BİRİSİYİZ”

Türksat 6A ile uydu üretebilecek platforma kavuştuk. Ayrıca ihtiyaçlarımızla da ilgilenecek. Bu ekip bu uydunun üretim noktasını fırlatacak. TAI'deyiz. İHA'lar var, SİHA'lar, Hürjet'ler, KAAN'lar var. Dünyanın her yerine İHA ve SİHA satışına başladık. Bu uyduları ihtiyacı olan ülkelere satabileceğiz. Dünyada uydu üretebilen 10 ülkeden biri haline geldik.

Uydunun uzaya fırlatılıncaya kadarki maliyeti 250 milyon dolardır. Çoğu TV kanalı sabahları trafiği kırmızı renkte gösteriyor, bu doğru. Fırtına nedeniyle iletişim haritası da birkaç günlüğüne daraltıldı. Ülkemizi şok etmedi, etkilemedi. Bu fırtına 11 yılda bir meydana gelir.

Verimlilik ve tasarrufa dayalıdır. Tamamlanmaya yakın olan projeleri de en kısa sürede tamamlayıp hizmete açmaya karar vereceğiz. Çok acil olmayan projeleri durdurup bazılarını yavaşlatacağız. Basiretli bir tüccar ne yapar? İlk satılabilecek ürünü hızlandırın. Hızlı bir şekilde tamamlanacak projeleri hızlandıracağız. 2018 yılında ekonomik sıkıntılar, salgın hastalıklar ve savaşlar yaşadık. Ülkemizin ana yatırımlarını hiçbir zaman durdurmadık. Çanakkale köprüsünü 2,5 milyar euroya yaptık, bugün yapsak 3,5 milyar euro olur. Araçlardan yurtdışı seyahatlerine kadar zaruri olmayan eşyalar arasından seçim yapacağız. Demiryolu yatırımlarında asla durmayacağız.

Gelişmiş ülkeler uzaydaki yaşamı araştırıyor. Astronotumuz gidip deneyler yaptı. Bağımsızlığınızdan sonra iletişimsiz bir gün hayal edebilir miyiz? Uzaydaki her şeyi kendi yazılımıyla, kendi yazılımıyla yönetebileceğimiz sistem katkı sağlayacak.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir