AKP'li eski bakan için kanunu çiğnediler: BİM yönetim kuruluna atandı! – Türkiye'den son dakika haberleri

10 Temmuz 2018'den 4 Mart 2022'ye kadar eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kamu görevinden ayrıldıktan sonra aynı alanda özel sektöre geçmek için 3 yıl beklemek zorunda kaldı.

Gazete penceresi'nin haberine göre, eski AKP Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin BİM yönetim kurulunda bağımsız üye olduğu ortaya çıktı.

Bekleme süresinin dolmasına 9 ay kala BİM bağımsız yönetim kurulu üyesi olmak için başvuruda bulunan Pakdemirli, SPK'nın onayını aldı.

“3 YIL BOYUNCA İLGİLİ KONULARDA GÖREV ALAMAZLAR”

Kamu görevinden ayrılanlara ilişkin mevzuatta “nedeni ne olursa olsun görevden ayrılanlar, istifa ettikleri tarihten önceki iki yıl içinde görev yaptıkları daire, idare, kurum ve kuruluşlara karşı, görevden ayrıldıkları tarihten önceki iki yıl içinde sorumludurlar” hükmü yer almaktadır. Görevden ayrıldıkları tarihten itibaren üç yıl süreyle ilgili birim, idare, kurum ve kuruluştaki görev ve faaliyetleri ile “Doğrudan veya dolaylı olarak görev veya görev üstlenemezler, taahhütte bulunamazlar, bunlarla ilgili konularda aracı veya temsilci olarak hareket edemezler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir