ABD ve İngiltere'den İran'a yönelik yaptırımlara ilişkin eş zamanlı karar

ABD ve İngiltere, İsrail'e yönelik saldırılara yanıt olarak İran'a eş zamanlı yeni yaptırımlar uygulama konusunda anlaştı. Yaptırımlar esas olarak İran'ın silahsız uçak üretimini hedef alıyor.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İsrail'e düzenlenen saldırının ardından İran'ın silahsız uçak üretimine karşı yeni yaptırımlar duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden, G7 liderlerinin Tahran üzerindeki ekonomik baskıyı artırmak için birlikte çalışacaklarını söyledi.

Biden, ABD ve müttefiklerinin 13 Nisan'da İsrail'e yönelik füze ve drone saldırısının püskürtülmesine yardımcı olduğunu söyledi. İran'ı sorumlu tutacaklarını, yeni yaptırımlar ve ihracat kontrolleri uygulayacaklarını da vurguladı.

Biden açıklamasında şunları söyledi: “Yaptırımlarımız, İran'ın bu saldırıyı gerçekleştiren füze ve insansız hava aracı programını destekleyen Devrim Muhafızları, İran Savunma Bakanlığı ve İran hükümetine bağlı kişi ve kuruluşları hedef alıyor.” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı ayrıca bu tedbirlerin, İsrail'e yönelik saldırılarda kullanılan İHA'lara motor sağlayan ve Şahid varyantı da dahil olmak üzere İran İHA'larının üretimine katkıda bulunan 16 kişi ve iki kuruluşu hedef aldığını bildirdi.

İngiltere İran'a yaptırım uygulama kararı aldı

Londra, Washington'la birlikte İran'a da yaptırım uygulayacağını duyurdu.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İtalya'daki G7 dışişleri bakanları toplantısında yaptığı açıklamada, “İran'ın davranışı kabul edilemez” dedi.

Cameron şunları söyledi: “Yaptırımlar, İngiltere'nin, İran'ın İsrail'e yönelik saldırganlığına karşı koordineli bir strateji geliştirmede rol oynamak istediğini gösteriyor.” Tel Aviv'e desteklerini vurguladı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İran'ın 13 Nisan'da İsrail'e yönelik saldırısına yanıt olarak, ABD ile koordineli olarak İranlı askeri liderlere yaptırım uygulanması kararı alındığı belirtildi.

Washington ve Londra'nın bu yaptırımlarla Tahran'ın insansız hava aracı ve füze sektörlerindeki kilit oyuncularına karşı ağını güçlendirmeyi amaçladığı vurgulanırken, yaptırımların İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırma kabiliyetini daha da sınırlayacağı yorumu yapıldı.

Yaptırım uygulanan 7 kişi ve 6 kuruluş arasında İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri ve İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Aştiyani'nin de yer aldığı kaydedildi.

Tahran, saldırının İsrail'in 1 Nisan'da Şam'daki İran büyükelçiliğine düzenlediği ve aralarında iki generalin de bulunduğu yedi kişinin ölümüne yol açan saldırısına misilleme olarak gerçekleştirildiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir