AB üyelerinin ekonomik uyum sorunu

0

Euro kulübüne katılmak için uygun ekonomik politikalar yeterli değildir. Gerçek uyum ve istikrar için, zengin ve fakir ülkeler arasındaki gelir dengesizliği kavramını inceleyen disiplinli bir politika izlenmelidir.

Euro kulübüne katılmak için bir ülkenin dört kriteri karşılaması gereklidir. Ancak, mali krizden çıkarılan en önemli ders, kulübe katılan ülkelerin istikrarlı bir şekilde güçlü ekonomi politikaları uygulamasıdır. Üye Devletler, düşük gelirli ülkelerin daha zengin ülkeleri yakalamalarını sağlayacak sürdürülebilir koordinasyon politikalarına odaklanmalıdır.

Düşük gelirli ülkeler, daha zengin ülkelere ayak uydurmak için kendilerini yeniden şekillendirmeli ve reel gelirlerini yükseltmelidir. Bu, zayıf yönetişim ve kurumların güçlü ülkelerle eşitlenmesi anlamına gelir ve aynı zamanda vatandaşların yaşam standartlarını diğer kulüp üyelerine yakın seviyelere yükseltmek için de gereklidir.

Rekabet edebilir bir ekonomi için ülkedeki işçilerin ve işgücünün üretkenliği artırılmalıdır. Bu, enflasyonu kontrol altında tutar ve bir şok emici görevi görerek ülkeyi ve kulübü büyük şoklara karşı dirençli hale getirir.

Örneğin, mali kriz sırasında iflasın eşiğine gelen Portekiz ekonomisi, verimliliğe dayalı reformlar uygulayarak daha zengin euro bölgesi ülkelerini yakalamayı hedeflemiştir. Ancak, ülkenin ortaokul diploması olmayan yetişkinlerinin sayısı ve dijital beceri eksikliği gibi sorunlar, ülkenin zengin komşularıyla rekabet etme konusunda zorluklar yaratmaktadır. İşgücünün kalitesinin artırılması stratejik bir öncelik haline gelmiştir.

Avrupa’da nüfus azaldığı için işçi sayısı da azalmaktadır. Bu nedenle, büyümenin üç ana kaynağından biri olan çalışmaya ek olarak, yatırımda toparlanma ve verimlilik artışı da sağlanmalıdır.

Ekonomik reformlar, her ülkenin gerçeğine uygun çözümler yaratmalıdır. Sorumlu liderlerin son on yıla bakıp dersler çıkarmaları ve gelecekteki krizleri önlemek için daha iyi hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Gelecekteki krizleri daha az derin hale getirme ve gelişecek eğilimleri yakalama gibi hedeflere odaklanılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku