Wagner’in lideri Yevgeny Prigojin’in yolcu listesinde olduğu özel uçak düştü

0

Rus acil durum yetkilileri, Moskova’dan St Petersburg’a giden bir jetin çarşamba günü düştüğünü ve uçaktaki on kişinin tamamının öldüğünü söyledi. Onlar arasında Wagner’in lideri Yevgeny Prigojin’in olduğu belirtiliyor

Rus acil durum yetkilileri, Moskova’dan St Petersburg’a giden bir jetin çarşamba günü düştüğünü ve uçaktaki on kişinin tamamının öldüğünü söyledi.

REKLAM

Yetkililer, yolcu listesinde Wagner’in şefi Yevgeny Prigojin’in de bulunduğunu kaydetti. 

Rusya devlet haber ajansı Tass’ın Acil Durum Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberine göre uçakta üç pilot ve yedi yolcu bulunuyordu. Yetkililer, Moskova’nın 100 kilometre kuzeyindeki Tver bölgesinde meydana gelen kazayı araştırdıklarını ifade etti. 

Jetin, Wagner’in kurucusu Prigojin’e ait olduğu bildirildi. 

Rusya’nın sivil havacılık düzenleyicisi Rosaviatsia, Prigojin’in yolcu listesinde yer aldığını söyledi. Ancak onun uçağa binip binmediği açıklanmadı.

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Gerashchenko da dahil olmak üzere sosyal medya kanallarında yaygın olarak paylaşılan videoda bir uçağın gökyüzünden düştüğü ve ardından yerde alevler içinde kaldığı görülüyor.

24 Haziran’da Rus yönetimine karşı silahlı isyan başlatan Prigojin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun araya girmesiyle geri adım atmıştı.

Prigojin, en son pazartesi akşamı, Wagner’e yakın gruplar tarafından sosyal medyada yayınlanan ve Afrika’da olduğunu iddia ettiği bir videoda yer aldı; çöl manzarasında, “Rusya’yı tüm kıtalarda daha da büyütmek ve Afrika’yı daha da özgürleştirmek” için çalıştığını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku