Vizyoner sahne yönetmenleri: Opera yeniden nasıl keşfedilir?

0

Musica’nın bu bölümünde Alman tiyatro yönetmeni Tobias Kratzer, Avustralyalı-Amerikalı tiyatro yönetmeni Lydia Steier ve İsviçre-Avustralyalı yönetmen Simon Stone ile bir yolculuğa çıkıyoruz.

Zamanının ilerisinde vizyon sahibi sinemacılar… Eğlendirmek, sinirlerimi bozmak ve mesajlarını iletmek istiyorlar.

Tobias Kratzer’in Bastille Operası’nda canlandırdığı destansı Faust hikayesi gibi klasik şaheserlere nasıl modern bir dokunuş katacağını bilen yeni nesil film yapımcıları var.

Fikirlerini nereden alıyorlar? Hangi teknikleri ve araçları kullanıyorlar?

Tobias çizikleri

Alman yönetmen Tobias Kratzer prestijli ödüller kazandı ve çok sayıda uluslararası opera binasında yapımları yönetti. “Opernwelt” dergisi onu 2020 için “Yılın Şefi” seçti.

Başarısının sırrı nedir? Tek bileşen, aynı ekip: video sanatçısı Manuel Braun ve kostüm tasarımcısı Rainer Sellmaier.

Rossini’nin Musa’nın Mısır’dan çıkışı üzerine çalışması ile mülteci krizi arasında bir paralellik kurdular.

Kratzer’in diğer yapımlarında olduğu gibi bu çalışmada da bir video projeksiyonu önemli bir rol oynuyor. Musa’nın yükselişini gösteren video Marsilya’da çekildi.

Provalar sırasında film sekansı şefin hızına göre ayarlanmalıdır.

Lydia Steier

Lydia Steier bir başka yetenekli ve ödüllü tiyatro yönetmenidir. İlerici, feminist, kışkırtmaktan korkmayan… Avrupa’nın sayılı kadın yönetmenlerinden biri.

American Steier önce şarkıcı olmak istedi. Ancak kısa bir süre sonra planlarını değiştirdi. Görsel olarak yoğun sahnelemesiyle ünlüdür.

Yönetmenliğini üstlendiği “Die Frau ohne Schatten”, Freud’un rüya tabirinden etkilenmiş sembollerle dolu ilham verici bir eser.

Steier, Broadway’de ve müzikal filmlerde büyüdü. Bunlar, opera prodüksiyonlarını şekillendiren modern ilham kaynaklarıydı.

simon taşı

İsviçreli ve Avustralyalı Simon Stone, ödüllü başka bir tiyatro yönetmenidir.

Avrupa’ya taşınmadan önce, Avustralya tiyatrosunun korkulan oğlu olarak tanımlanıyordu. Bir yönetmen olarak oyuncularının doğaçlama yapmasını ve yaratım sürecine katılmasını istiyor.

Stone, yeteneğini oyunlar, operalar ve hatta filmler yöneterek ifade ediyor.

Gerçekçi ve samimi yaklaşımı, Kraliyet Operası’nda sahnelenen ve bir okul katliamını konu alan çağdaş opera ‘Masumiyet’e özellikle uygundur.

Modern konular, günümüzde de geçerliliğini koruyan klasikler ve etkileyici bir sahneleme… 21. yüzyılda opera böyle olmalı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku