Uzmanlar, mantar zehirlenmelerine karşı uyardı

0


Mevsimsel yağışların başlamasıyla birlikte toprakta mantarlar oluşmaya başladı. Doğada yabani olarak yetişen bazı mantar türleri zehirli özelliklere sahip olabilir. Nitekim zehirli mantarlar daha ileri evrelerde ölüme yol açabilmektedir. Mantarın karaciğer yetmezliğine neden olduğunu ve zehirlenen kişiyi organ nakli olmadan kurtarmanın zor olduğunu belirten Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç. Mustafa Kaçmaz; Mantar zehirlenmelerinin dönemsel olarak büyük bir sorun haline geldiğini söyledi. Aminitar türü mantarların çok zehirli olduğuna ve mantar zehirlenmelerinin dönemsel olarak büyük bir sorun haline geldiğine dikkat çeken Doç. Doktor Kaçmaz; “Mantar zehirlenmeleri periyodik olarak büyük bir sorun haline geliyor. Özellikle ülkemizde yaz mevsimine geçiş ve sonbahar ayları mantar zehirlenmelerinin en sık görüldüğü dönemlerdir. Dünyada çok çeşitli mantarlar var. Ülkemizde tanımlanmış yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Bunların çoğu toksik olmayan olarak adlandırılır. Aralarında zehirli türler de vardır. Bazı türler özellikle zehirlidir. Aminitar türü dediğimiz türler çok zehirlidir” dedi. Mantar zehirlenmesinin iki tür veri gösterdiğini belirten Doç. Mustafa Kaçmaz, “Zehirli bir mantar yanlışlıkla yenirse çok ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Bunun için mantar toplayıcıların dikkat etmesi gerekiyor.

Mantar türlerinin tanınması bizim için çok önemlidir. İki tür veri mantar zehirlenmesini göstermektedir. Bu konuda halkımızı özellikle uyarmak istiyorum. Zehirli mantarların bir kısmı hafif veri verirken iki saat içinde mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi veriler veriyor. Bu hastalar genellikle 24 saat içinde rahatlıyor ve takip tedavisi ve destekleyici bakım ile çoğu zaman yoğun bakıma gerek kalmadan taburcu olabiliyoruz.” Tehlikeli türler için 6 ile 24 saat arasında veri sağlayan Doç. Başlıca tehlikeli mantar türlerinin 6 ila 24 saatte veri sağladığını sözlerine ekleyen Dr. Bu tür mantarları yiyen kişiler zehirli olduklarını anlamazlar çünkü 6-7 saate kadar veri vermezler. Bu yüzden hastaneye geç dönüyorlar. Asil mantarların zehirli ve ölümcül türlerini yiyenler, karaciğer enzimlerinin yükselmesi ve böbrek yetmezliği ile bize başvuruyorlar. Bu hastalar bize zor bir aşamada geldikleri için tedavileri de zordur. Bu verilerle gelen hastaların karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, ağır sorunları ve yoğun bakım yatışları olduğunu ve bir kısmının hayatını kaybettiğini söylemek isterim. Bilindiği gibi mantarların çoğu zehirli değildir ancak toksik etkisi olan zehirli mantarların da olduğunu unutmamak gerekir. Bu tür zehirlere sahip mantarlar geç veri sağladığı için bu türlere karşı çok dikkatli olmamız gerekiyor.”


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku