Uluslararası Af Örgütü: 2022’de en az 883 kişi infaz edildi

0

Örgüt, Çin dışında dünyada bilinen infazların yüzde 90’ının İran, Suudi Arabistan ve Mısır’da gerçekleştirildiğini açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü, 2022 yılında dünya çapında en az 883 kişinin idam edildiğini açıkladı. Bu sayı, son beş yılın en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti.

Örgütün ölüm cezasına ilişkin yeni raporu, infazların son yıllarda nasıl arttığını gösteriyor. Örgüt, dünyada Çin dışında bilinen infazların yüzde 90’ının İran, Suudi Arabistan ve Mısır’da gerçekleştirildiğini açıkladı.

Verilere göre İran’da kaydedilen infaz sayısı 2021’de 314 iken 2022’de 576’ya yükseldi. Suudi Arabistan’da 2021’de 65 iken 2022’de 196’ya yükseldi. Mısır 24 kişiyi idam etti.

Bu istatistikler, ölüm cezası uygulamasını bir devlet sırrı olarak tutan Çin’de gerçekleştirilen tahmini binlerce infazı içermiyor. Aynı şey Vietnam için de geçerli. Ölüm cezasını aşırı kullandığından şüphelenilen Kuzey Kore de rakamlara dahil değil.

Uluslararası Af Örgütü’ne göre, Asya-Pasifik bölgesindeki kısıtlayıcı devlet uygulamaları, bölgede ölüm cezası kullanımının doğru bir şekilde değerlendirilmesini engellemektedir.

Afganistan, Kuveyt, Myanmar ve Singapur idam cezasını yeniden getiriyor

Bu arada, 2022’de beş ülke ölüm cezasını yeniden uygulamaya koydu. Afganistan, Kuveyt, Myanmar, Filistin ve Singapur. Uyuşturucu bağlantılı infazlar da 2022’de 2021’e göre ikiye katlandı.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, “Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki ülkeler, uluslararası hukuku ihlal ederek ve insan hayatını duygusuzca hiçe sayarak 2022’de infazları artırdı” dedi.

2022’de idam edilenler arasında 13 kadın var

2022’de idam edildiği bilinen 883 kişiden 12’si İran’da, biri Suudi Arabistan’da olmak üzere 13’ü kadındı.

Asıldı, vuruldu, zehirlendi

2022’de 20 ülkede hükümet onaylı infazlarda insanların kafaları kesildi, asıldı, vuruldu veya zehirlendi. Bu, son beş yıldaki en yüksek infaz sayısı ve 2021’e göre önemli bir artış.

Ölüm cezası, Avrupa Birliği’nin ortak olarak nitelendirdiği Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Singapur gibi ülkelerde de uygulanmaktadır.

Öte yandan Kazakistan, Papua Yeni Gine, Sierra Leone, Orta Afrika Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi ve Zambiya geçen yıl adli infazların tamamını veya bir kısmını kaldırdı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku