‘Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü’ için dikkat çeken “acilen çözüm üretilmeli” raporu! “Korkunç şeyler olabilir, düşünmek bile ürkütüyor”

0

Ayvalık ile Cunda Adası arasında ulaşımı sağlayan Cunda Köprüsü’nün çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı. 53 yıllık geçmişi olan, iki aracın alabileceği genişlikte ve tek yönde yaya geçidi bulunan 100 metre uzunluğundaki köprünün ilk olarak 2010 yılında MHP’li Ayvalık Kent Konseyi Üyesi Sema Ünver tarafından inşa edildiği belirtildi. : “Koruyucu bir beton tabakası kalmamış, tabanı ve sütunları aşınmış. ‘Öyle’ denilerek bakımı yapılması Meclis gündemine getirilmiş. Akabinde 2012 yılında Ayvalık Temsilciliği tarafından İnşaat Mühendisleri Odası, köprüdeki tehlikeye dikkat çeken bir rapor hazırladı ancak rapora rağmen köprüde herhangi bir bakım çalışması yapılmadı.11 yıl sonra İnşaat Mühendisleri Odası Ayvalık Temsilciliği hazırladı. 24 Ocak 2023 tarihli yeni raporda, köprünün taşlarında ve her iki bağlantı noktasındaki çatlakların derinleştiği, araç sayısının artması ve köprünün çökmesi nedeniyle hasar ve yıkım tehlikesinin olduğu belirtildi. Büyük tonajlı trafiğin geçişi.

İnşaat Mühendisleri Odası Ayvalık Temsilciliği Yönetim Kurulu’nun hazırladığı raporda; Betonarme köprünün 1968 ve 1970 yılları arasında Ayvalik Belediyesi tarafından inşa edildiğini ve hizmet verildiğini belirterek şunları söyledi: “Ancak, o dönemin arşivlerini incelediğimizde, statik hesaplamalar ve köprünün betonarme tasarımı bulunamadı. Yerinde yapılan gözlemsel incelemede, yapının su üstünde kalan kısımlarında betonarme kolonlara rastlandığı, “Herhangi bir deformasyona rastlanılmadığı, binanın su altında kalan kısımlarını ve temellerini incelemek mümkün olmadı.” Burada bir sorun olup olmadığını söylemek zor, binanın 1970’li yılların inşaat şartları ve inşaat teknolojisiyle yapılmış olduğu gerçeğini de göz ardı etmemek lazım” dedi.

türkiye'nin-ilk-boğaz köprüsü-üretilmesi gereken-acil-çözüm-için-tehlikesine-dikkat_3057_dhaphoto3

“SORUNLAR BUGÜN DE DEVAM EDİYOR”

Yeni raporda, köprü için 2012 yılında teknik rapor hazırlandığı vurgulanıyor: “O tarihten bu yana köprüde herhangi bir yenileme yapılmadı. 2012 yılında köprünün bağlantı noktasını oluşturan iki ana yan bağlantı sorunu ve Taşıyıcı olan perde duvarlara beton ara parçalar dökülmüş ve köprünün korozyona uğraması nedeniyle demir kesitlerinde azalma gözlenmiştir. Köprünün her iki tarafındaki tüm ana taşıyıcı kirişlerde deniz suyu ve rüzgar nedeniyle beton dökülmeleri, çatlaklar, deformasyonlar ve çelik kesitlerinde azalmalar tespit edildi.Köprü üst tabliyesinin deprem nedeniyle şiştiği gözlemlendi. Maruz kaldığı sıcaklığın değişmesiyle, dayandığı izolatörler (birleşim yerleri) tamamen tahrip olur ve üstteki yük perdelere baskı yapar, perdelerdeki genleşme (boşluk) kaybolur ve perdelerin yorulması nedeniyle çatlaklar oluşur. alarmı yükselten beton. Köprünün iki yönünde de gözlemlenmiş (girişte ve “(çıkışta) zeminin çökmesinden dolayı tümsekler olduğunu görüyorsunuz.”

türkiye'nin-ilk-boğaz köprüsü-üretilmesi gereken-acil-çözüm-için-tehlikesine-dikkat_3057_dhaphoto5

“ACİL ÇÖZÜM GEREKİYOR”

Raporda, köprüdeki trafiğe de dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi: “Bu köprü; Alibey Adası turizmin gözde noktası olup, turizm yatırımları ve yoğun trafiğin (ağır kamyon, beton mikserleri) geçişine hizmet eden yapılar, özel günlerde ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmektedir. tatil ve yaz ayları ve askeri stratejik bakış açısı olmak.” Çok önemli bir ulaşım noktasıdır. Deprem bölgesinde olduğumuzu unutmamalıyız. Bu köprünün deprem ve/veya bakımsızlık nedeniyle hasar görmesi durumunda Alibey Adası’nın ana karaya tek bağlantı noktası yok olacak ve bu durum maalesef vatandaşları geri dönüşü olmayan sorunlarla karşı karşıya bırakacaktır. Alibey, “Adamızın tek ulaşım aracı olan köprüye acil çözüm bulunması gerekiyor.”

türkiye'de-ilk-boğaz-köprüsünün-acil-çözüm-için-tehlikesine-dikkat-bildirin_3057_dhaphoto6

“AYVALIK’I CUNDA ADASI’NA BAĞLAYAN TEK GEÇİŞ NOKTAMIZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi eski belediye başkanlarından Edip Uğur döneminde köprünün yeniden inşası için proje hazırlandığını ancak daha sonra sorumluluğun Ayvalık Belediyesi’ne Mühendisler Odası temsilci yardımcısı sivillere bırakıldığını belirten Ayvalık Suat Ok, “Köprüde gördüğümüz çatlaklar alttan gelen doğal çatlaklardır. Bunu kabul edebiliriz ama aşağıda gördüğümüzden. Sonra üstte bu çatlakların yanal baskısı ile kırılma noktası tam olarak buraya doğru hareket ediyor. .Yarın bir felaket yaşadığımızda yıkılacak ilk nokta burasıdır.Ayvalık Belediyesi bütçenin tamamını kullansa bile köprünün tek başına bakımını yapma imkanı yoktur.Bu nedenle Ayvalık’ın acilen onarılması gerekiyor ve bunları istiyoruz. Ülkesini sevenlerin bir araya gelip çözüm bulmasını istiyoruz.

“KORKUNÇ ŞEYLER OLABİLİR, DÜŞÜNMEK BİLE KORKUNÇ”

Bu köprü Ayvalık’ı Cunda Adası’na bağlayan tek geçiş noktamızdır. Beton mikser kamyonlarındaki betonun ağırlığı dikkate alındığında burada 30 metreküp betonla gelen bir beton mikser kamyonunun ağırlığı 50-60 ton olacaktır. O zamanın teknolojisinde bu beton mikser kamyonları var mıydı bilmiyorum. Tanklarımız geçebilir, Yunanistan sınırına yakınız. Tatbikatlar olabilir. Yüksek tonajlı araçlar geçebilir. Taşıma kapasitesi her geçen gün azalan bir köprüye ekstra yük yüklediğimizde çökme kaçınılmazdır. Korkunç şeyler olabilir. “Bunu düşünmek bile beni korkutuyor” dedi.

türkiye'nin-ilk-boğaz köprüsü-üretilmesi gereken-acil-çözüm-için-tehlikesine-dikkat_3057_dhaphoto7

türkiye'nin-ilk-boğaz köprüsü-üretilmesi gereken-acil-çözüm-için-tehlikesine-dikkat_3057_dhaphoto8

türkiye için-ilk-boğaz köprüsü-üretilmesi gereken-acil-çözüm-için-tehlikeye-dikkat_3057_dhaphoto9

(DHA)

Günün önemli manşetleri
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Adları İstanbul'la anılıyor!  Tarifeler dikkat çektiAdları İstanbul’la anılıyor! Tarifeler dikkat çekti
MİT'ten nokta operasyonu!  Ali Subaşı öldürüldüMİT’ten nokta operasyonu! Ali Subaşı öldürüldü
Görüntüler paylaşıldı, işte nasıl tuzağa düştülerGörüntüler paylaşıldı, işte nasıl tuzağa düştüler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku