Tırnak kozmetikleri hakkında 5 önemli bilgi

0
Bakımlı ellere ve güzel tırnaklara sahip olmak isteyen, vakit kaybetmek istemeyen kadınların sıklıkla tercih ettiği tırnak kozmetiği, talep arttıkça sıklıkla tercih ediliyor. Jel tırnak, kalıcı oje, protez tırnak gibi uygulamalar güzel tırnaklara kavuşmayı kolaylaştırırken bazı sorunları da beraberinde getirir. Uygulamaların giderek yaygınlaşmasının ardından tırnak kozmetiği ile ilgili sorunlar için dermatoloğa başvuran hasta sayısında önemli bir artış görülmektedir. Tırnak kozmetikleri sağlığa zararsızdır ancak bazı önlemler almakta da fayda vardır.

Tırnaklarınızı yaptırmadan önce bu ipuçlarını dinleyin

Zamandan tasarruf ve şık görünüm gibi avantajları olan bu yöntemleri uygularken nelere dikkat edilmelidir?

1. Öncelikle işlem sırasında steril aletlerin kullanıldığından emin olunuz. Hem işlem sırasında enfeksiyon riskini azaltmak hem de kan yoluyla kişiden kişiye bulaşabilecek enfeksiyonları kontrol altına almak önemlidir.

2. Manikür işlemi sırasında tırnak kütikülünün derin kesilmesi tırnak enfeksiyonuna ve şekil bozukluğuna yol açabilir. Mümkünse, işlem sırasında kütikül korunmalıdır.

3. Tırnaklar uygun teknikle kesilmelidir. Yanlış kesilmiş tırnaklar tırnak batmasına neden olabilir.

4. Jel oje, kalıcı cila gibi uygulamalar sürekli değil aralıklı olarak uygulanmalıdır. Tırnağa uzun süreli baskı uygulayan yöntemler tırnak plağının incelmesine, sararmasına, çatlamasına ve deforme olmasına neden olabilir.

5. Özellikle jel tırnak uygulamalarında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise kullanılan UV lambalarıdır. UV ışınları cilt kanseri için bilinen bir risk faktörüdür. Tırnak plağının UV ışınlarına karşı geçirgenliği çok düşüktür. Yani tırnak plağı ve altındaki dokular UV ışınlarının zararlı etkilerinden korunmuş olur. Ancak tırnağın etrafındaki dokunun korunması gerekmektedir. Sık ve uzun süreli uygulamalar uzun süreli sorunlara neden olabilir. İşlem öncesi UV ışınlarını uygularken veya güneş kremi sürerken tırnak dışı bölgelerin uygun bir parmaksız eldiven ile kapatılması koruyucu olacaktır.

Tırnaklarınıza aralıklarla bakım yapın ve ellerinize güneş kremi sürün.

Güzel ve bakımlı tırnaklara sahip olunsa bile sağlık da korunmalıdır. Bu tür uygulamalar; Güvenilir merkezlerde ve steril koşullarda uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Uygulamaların sürekli yerine aralıklı kullanımı yan etkileri azaltabilir. UV lambaları kullanırken tırnak çevresini korumak uzun vadede cilt kanserine karşı koruyucudur.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku