Temiz Hava hakkı Platformu: Hava kirliliği aşırı sıcaklarla birleşince ölüm riski artıyor

0

Temiz Hava Hakkı platformu, 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü’nde yayınladığı bildiride, hava kirliliğinin iklim krizinin yol açtığı aşırı sıcaklarla birleşince ölüm riskini artırdığına dikkat çekerek çözüm önerilerini açıkladı. .

Birleşmiş Milletler Çevre Programı verilerine göre, sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinen hava kirliliği aşırı sıcakla birleştiğinde ölüm riskini %20 artırıyor.

Uluslararası Temiz Hava Günü’nde bu konuya dikkat çeken Right to Clean Air Platform, çözüm önerilerini açıkladı. Hava kirliliğinin iklim değişikliği ile yakından ilişkili olduğunu belirten platform, fosil yakıtların ve biyoyakıtların yakılmasından kaynaklanan birçok hava kirleticisinin de küresel ısınmaya neden olduğuna dikkat çekti.

siyah kömür

Halk Sağlığı Profesyonelleri Derneği Temsilcisi Dr Melike Yavuz, iklim değişikliği ve hava kirliliğini “ölümcül bir ikili” olarak nitelendirdi. Yavuz’a göre orman yangınları da bu durumu ortaya çıkaran örneklerden biri.

Orman yangınları sırasında “kara karbon” adı verilen bir kirleticinin ortaya çıktığını ve havayı kirlettiğini anlatan Yavuz, “Siyah karbon, en çok karbondioksitin küresel ısınma etkisinden 460-1500 kat daha büyük bir etki yaratıyor” diyerek duruma dikkat çekti. yaygın olarak bilinen sera gazı”.

Türkiye’nin de orman yangınlarının acısını sıklıkla yaşadığını hatırlatan Yavuz, sıcaklığın her geçen yıl artmasıyla birlikte orman yangınlarının süresinin ve şiddetinin de arttığını belirterek, krizin daha derinleşmemesi için bir an önce önlem alınması gerektiği uyarısında bulundu.

Sağlıklı bir çevrede yaşamak evrensel insan hakkıdır.

Temmuz ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu temiz, sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevrede yaşamayı evrensel bir insan hakkı olarak kabul etti. Türkiye’nin de evet oyu kullandığı karar 161 ülkenin oyu ile kabul edildi.

Temiz Hava Hakkı Platformu, sağlıklı bir çevrede yaşamanın artık devletler tarafından resmen tanınan bir insan hakkı olduğunu belirterek, kararın “vatandaşların ekolojik yıkım ve çevre kirliliğinden hükümetlerini sorumlu tutmaları için önemli bir yasal araç olacağını” vurguladı.

Platform adına BM kararını değerlendiren Dr. Melike Yavuz, “Vatandaşlarımızın sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı Anayasamızda BM’den önce de var. Platform olarak bu hakkın uygulanması ve denetlenmesinin son derece önemli olduğuna inanıyor, sağlık ve çevre kuruluşları olarak bu yönde çalışmaya devam edeceğiz.”

Temiz Hava Platformu’ndan çözüm önerileri

İklim krizinin Türkiye için de hayati bir tehdit oluşturduğunun altını çizen Right to Clean Air platformu, hava kirliliğini önlemek, iklim değişikliğini yavaşlatmak ve böylece hem halk sağlığını hem de yaşamı korumak için çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

  • Hava kirliliği sistematik olarak izlenmeli ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmalıdır.
  • Mevzuat, DSÖ hava kalitesi yönergelerine uygun olarak hava kirleticilerini sınırlamak için taviz vermeden çıkarılmalı ve uygulanmalıdır.
  • Kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlara dayalı enerji üretiminden kaçınılmalı ve yenilenebilir enerjilere yatırım yapılmalıdır.
  • Enerji, ulaşım, sanayi, ısınma, şehircilik ve atık politikaları vatandaşların temiz hava ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı gözetilerek yeniden tasarlanmalı ve gecikmeden uygulanmalıdır.

Uluslararası Temiz Hava Günü nedir?

Birleşmiş Milletler Çevre Programı, her yıl dünyanın yüzde 99’unun hava kirliliğine maruz kaldığını söylemiş ve hava kirliliğinin her yıl 7 milyon erken ölüme neden olduğuna dikkat çekmiştir.

The Lancet Planetary Health dergisinde yayınlanan araştırma, 2019 yılında dünya çapında altı kişiden birinin hava, su veya toprak kirliliğinden kaynaklanan nedenlerle öldüğünü ortaya koydu. Avrupa Çevre Ajansı’nın raporları da hava kirliliğinin her yıl yüzbinlerce ölüme neden olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın girişimiyle her yıl 7 Eylül’de “Uluslararası Temiz Hava Günü” mavi bir gökyüzü için kutlanıyor. Farkındalık yaratmayı ve hava kalitesini iyileştirmeye yönelik eylemleri amaçlayan bu günde, küresel ölçekte herkesin ciğerlerine temiz hava soluma hakkına sahip olabilmesi için insanların neden olduğu hava kirliliği sorununa yönelik çözümler tartışılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku