Sudan’da bir haftalık ateşkes yürürlüğe girdi!

0

Taraflar, ateşkese birkaç saat kala başkent Hartum’un çeşitli semtlerinde hafif ve ağır silahlarla çatıştı. Diğer çatışma odakları arasında yer alan başkente yakın Bahri ve Umdurman kentlerinde ateşkes öncesi son gün sakinlik hakim oldu.

Suudi Arabistan ve ABD’nin arabuluculuğunda, iki tarafın temsilcilerinin katılımıyla Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde imzalanan ateşkes anlaşması yerel saatle 21.45’te yürürlüğe girdi.

Daha önce 7 kez öngörülen ateşkes her iki tarafça defalarca ihlal edildi.

Başkent Hartum’daki insani durum kötüleşirken, on binlerce insan başkenti terk ederek ülke içinde ve dışında daha güvenli gördükleri bölgelere gitmeye devam ediyor.

Sudan Tabipler Sendikası, 15 Nisan’dan bu yana başkent Hartum ve diğer kentlerde ordu ile HDK arasında çıkan çatışmalarda 863 sivilin hayatını kaybettiğini, 3 bin 531 kişinin de yaralandığını duyurdu.

KISA VADELİ Cazibe

Taraflar, uluslararası toplumun arabuluculuğunda bugünden itibaren geçerli olmak üzere 20 Mayıs’ta ateşkes ilan ettiklerini açıkladı.

Suudi Arabistan ve ABD, Sudan’da husumet içinde olan ordu ile HDK arasındaki krizi çözmek için Cidde kentinde yapılacak görüşmelerin devam edeceğini söyledi.

Sudan genelinde uygulanacak “acil insani yardım ve temel hizmetlerin sağlanmasını” amaçlayan kısa vadeli ateşkes anlaşması, tarafların Cidde Deklarasyonu’nun insani yükümlülük taahhütlerine uymasını içeriyor.

SUDAN’DA ORDU İLE STK’LAR ARASINDA ÇATIŞMA

Ordunun bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davrandığı için tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde orduya tam entegrasyonunu talep etmesi ve HDK’nın bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla söz savaşı başladı. Yaklaşık 10 yıl gibi bir zaman diliminde sivil bir hükümetin kurulması ve tansiyonun tırmanmasının ardından 15 Nisan sabahı başkent Hartum ve birçok şehirde taraflar arasında silahlı çatışmaya dönüştü.

HDK, 2019 yılında darbeyle devrilen Devlet Başkanı Ömer El Beşir döneminde isyancılarla mücadele etmek, sınırları güvence altına almak ve Darfur’da düzeni sağlamak amacıyla bir milis yapılanması olarak kuruldu. HDK, 2013 yılında Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı’na bağlandı. ve daha sonra daha bağımsız hale gelen, onbinlerce üyeye sahip.

1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİYİ DEĞİŞTİRİN

Birleşmiş Milletler (BM) Sudan Entegre Geçiş Yardımı Misyonu (UNITAMS) başkanı ve BM’nin Sudan temsilcisi Volker Perthes, BM Güvenlik Konseyi’nin Sudan konulu toplantısında yaptığı konuşmada, Sudan’daki çatışmaların giderek “etnik” hale geldiğini söyledi. ” ve bunun ülkeyi uzun süreli bir çatışmaya sürüklediğini. Vurulma riski olduğu konusunda uyardı.

Perthes, çatışmalarda 190’ı çocuk olmak üzere tahmini 700 kişinin hayatını kaybettiği, 6 bine yakın kişinin yaralandığı ve 1 milyondan fazla kişinin yerinden edildiği bilgisini paylaştı. (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İran’da korkunç deprem!
Ünlü şarkıcının şaşırtan planı!  Almanya'da kaçak yakalandıÜnlü şarkıcının şaşırtan planı! Almanya’da kaçak yakalandı
29 Mayıs Pazartesi günü okullar tatil edildi!29 Mayıs Pazartesi günü okullar tatil edildi!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku