Sabahları zor uyanıyorsanız dikkat! Tehlikeli hastalığın önemli belirtisi olabilir

0

Sabah uyanan insanlar çok enerjiktir ve daha dinlenmiş olanlar ikiye ayrılır. Yataktan kalkmakta zorlananlar bir süre kimseyle konuşmak istemez. Bu durum genel olarak bir özellik olarak kabul edilse de her sabah zorlukla uyanmak riskli hastalıkların habercisi olabilir. Öğretim Üyesi Nihat Polat, sabahları kötü uyanan, uyku düzenini bozan ve önemli olayları unutan kişilerde tiroid hastalığı olabileceğini açıkladı.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Üyesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Nihat Polat, tiroid hastalıklarının tiroid hormonlarının salgılanma düzeninin bozulması ve bezin boyutunun değişmesi ile ortaya çıktığını belirterek, “Sabahları uyanamıyorsanız, uyku düzeniniz bozulduysa, önemli olayları unuttuysanız, saçlarınız döküldüyse, cildiniz kuruduysa, aniden kilo aldıysanız veya verdiyseniz, her an bayılacakmış gibi hissediyorsanız, el ve ayak tırnaklarınız yıpranmışsa soğuktan berelenmişsen tiroid hastalığına da yakalanmış olabilirsin.”

TİROİD SAĞLIĞIMIZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR

Öğretim Üyesi Nihat Polat, tiroid hastalıklarının tiroid hormonlarının salgılanmasındaki bozukluk ve bezin boyutlarındaki değişikliklerle ortaya çıktığını söyledi. Öğretim Üyesi Polat üye, tiroid bezinin vücudumuzun enerji seviyesini kontrol ettiğini ve işlevinde herhangi bir sorun olduğunda sağlığımızın olumsuz etkilendiğini söyledi. Polat, “Tiroid, gırtlak ile köprücük kemiği arasında yer alan ve nefes borusunun etrafında asılı duran kelebek şeklinde bir bezdir. Bu bez metabolizmayı ve vücut ısısını düzenler, vücuttaki enerji kaynaklarının kontrolüne yardımcı olur, vücudumuzdaki tüm sistemlerle birlikte çalışır, beyni sürekli aktif tutar, bağırsakların çalışmasını sağlar, adet döngüsünün düzenli olmasını sağlar, tırnakların ve sağlıklı saçların olmasını sağlar.

Yeni proje - 2023-05-03T085843.562

TİROİD HASTALIKLARININ TİPLERİ VE BELİRTİLERİ

Öğretim Üyesi Nihat Polat başlıca tiroid hastalıklarını şöyle sıraladı:

Hipertiroidizm: Normalden daha fazla hormon salgılayan tiroid bezidir. Belirtileri hızlı kalp atışı, çarpıntı, aşırı iştah ve yemeye rağmen kilo kaybı, sinirlilik, huzursuzluk, el titremesi, terleme ve saç dökülmesi gibi rahatsızlıklar ile kendini gösterir.

Hipotiroidizm: Tiroid bezinin salgısının az üretilmesi ve salgılanmasıdır. Kişinin hareketlerinde ağırlık, halsizlik, yorgunluk, unutkanlık, vücutta su tutma ve kilo alma, cilt kuruluğu, ses kısıklığı, kabızlık, adet düzensizlikleri gibi şikayetler ortaya çıkar.

Tiroidit: Tiroid bezinin çeşitli nedenlerle iltihaplanmasına tiroidit denir. Ateş, titreme, titreme ve çarpıntı ile başlar. Tiroid bezi genişlemiş, sıcak ve ağrılıdır. Hasta başını geriye atamaz. Yemek yemede zorluk ve şişmiş lenf düğümleri olabilir. Tiroid bezindeki iltihaplanma apseye neden olur ve tiroid bezinin üzerindeki deri kırmızıya dönebilir.”

Yeni Proje - 2023-05-03T085855.044

ZAMAN KAYBETMEDEN DOKTORUNUZLA İLETİŞİME GEÇİN

Teşhis sürecinden bahseden Dr. Öğretim Üyesi Polat, “Hastanın kanında serbest T3, serbest T4 ve TSH hormonlarının ölçülmesi tiroid bezinin işleyişi hakkında bilgi verir. T4 ve T3 hormonlarının normal sınırın altında veya üzerinde olması tiroid bezinin iyi çalışmadığını gösterir. Tiroid bezinin boyutunu ve nodül içerip içermediğini anlamak için tiroid ultrasonu kullanılır ve nodülün sıcak mı yoksa soğuk mu olduğunu anlamak için tiroid taraması (film) kullanılır. Sintigrafi sadece nodülü olan ve TSH’si düşük olan hastalara uygulanır. Nodüllerin kanserli olup olmadığını belirlemek için ince iğne aspirasyon tiroid biyopsisi yapılır. Biyopsi sonucuna göre ilaç mı yoksa cerrahi mi uygulanacağına karar verilir. Yukarıda belirtilen rahatsızlıkları yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmaları gerekmektedir. Tiroid hastalığının erken teşhisi, başarılı tedavide önemli rol oynar. Tedavi edilmeyen veya geç teşhis edilen tiroid hastalığının gelecekte çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği unutulmamalıdır.

(İHA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Uzun yaşamın anahtarı!  sayısız avantajUzun yaşamın anahtarı! sayısız avantaj
Kabirden kalkıp dua etti.Kabirden kalkıp dua etti.
Seçilirse kabine nasıl olacak?  6 isim verdiSeçilirse kabine nasıl olacak? 6 isim verdi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku