Moskova, Avrupa şehirlerinde AB, Ukrayna ve Türkiye karşıtı sahte gösteriler düzenletmiş

0

Araştırmada, ajanların başka konularda düzenlenen protestolara katılarak yaptıkları propaganda ile internette kullanılacak materyal üretmeyi de amaçladıkları belirtildi.

Rusya’nın Avrupa’da Türkiye, Avrupa Birliği ve Ukrayna’yı itibarsızlaştırmak için protesto gösterileri düzenlediği iddia edildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Paris, Brüksel, Lahey ve diğer başkentlerde Ukrayna ve NATO karşıtı gösterilerin görüntüleri sosyal medyada yayıldı.

Fransız Le Monde gazetesi, Alman Süddeutsche Zeitung, NDW ve WDR, Swedish Expressen ve DR, NRK ve SVT kanalları tarafından ele geçirilen Rus gizli servislerinin iç yazışmalarının bu gösterilerin arkasında Moskova’nın olduğunu gösterdiğini yazdı.

Belgeler, Kremlin karşıtı Mihail Khodorkovsky başkanlığındaki Dosya Merkezi tarafından sızdırıldı.

Haberlerde, 11 Şubat 2023’te Paris’te emeklilik reformuna karşı sokağa çıkan protestocular arasında 3 kişinin Ukrayna karşıtı pankartlar taşıdığı görüldü. Bunlardan biri ‘AB, Amerika Ukrayna’daki savaşı finanse etmeyi bırak’ ibaresine yer verdi.

5 Mart 2023’te aynı kişi Paris’in başka bir meydanında bu kez elinde Ukrayna bayrağı ve “Erdoğan deprem Rus turistlere fidye oldu” yazılı pankartla Nazi selamı verirken görüldü. Bu görüntüler tıpkı ilki gibi Facebook, TikTok ve YouTube gibi platformlarda geniş çapta paylaşıldı.

Diğer başkentlerde de benzer gösterilere rastlayan araştırma, hepsinin ortak özelliğinin Ukrayna’yı, AB’yi ve Türkiye’yi itibarsızlaştırmak olduğunu ortaya koydu.

Protestoların Ukrayna karşıtı bir kamuoyu oluşturmayı ve İsveç’in NATO’ya katılımını zorlaştırmayı amaçladığı iddia edildi.

Sızan strateji belgeleri Moskova’ya, küçük Rus ajan gruplarına büyük Avrupa şehirlerinde sahte protestolar düzenlemelerini tavsiye ediyor.

Hatta Türkiye’ye karşı düzenlenen protestolara Rus ajanlarının Ukraynalı kılığına girerek katıldığına inanılıyor.

Araştırmada, ajanların başka konularda düzenlenen protestolara katılarak yaptıkları propaganda ile internette kullanılacak materyal üretmeyi de amaçladıkları belirtildi.

Batı Avrupa’da Ukrayna karşıtı duyguların yükseldiği algısını yaratmak için sahte gösterilerin fotoğraf ve görüntülerinin sosyal medya platformlarına yayıldığı iddia edildi.

Belgelerin sızdırıldığı gazeteler de bu içeriğin bir kısmını sızdıran sosyal medya hesaplarının Rus St.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku