Merve Dizdar, Cannes Film Festivali’nde ‘en iyi kadın oyuncu’ ödülünü aldı!

0

Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kuru Otlar Üzerine’ adlı filminde rol alan Merve Dizdar, Fransa’da düzenlenen 76. Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülüne layık görüldü.

Merve Dizdar ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada “yaşamı için savaşmış, birçok zorluğun üstesinden gelen bir insanı” canlandırdığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Bu ödülü, kendisine layık görülenlerin önünde eğilip harekete geçmeyen, bu uğurda her şeyini göze alan ve ne olursa olsun umudunu asla kaybetmeyen tüm ablalarıma ve güzellikleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara takdim ediyorum. Türkiye’de hak ettiğiniz günler.”

film konusu

Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı köylerde çekilen ve yönetmenliğini Ceylan’ın yaptığı “Kuru Otlar Üstüne” adlı film, İstanbul’a atanmak isteyen Samet’in hikayesini anlatıyor. TRT ortak yapımı olan film ilk olarak Cannes’da izleyici ile buluşmuştur. Filmin başrollerinde Merve Dizdar’ın yanı sıra Musab Ekici, Deniz Celiloğlu ve Ece Bağcı da yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde Cannes’da düzenlediği basın toplantısında Kuru Otlar hakkında konuşan Nuri Bilge Ceylan, filmin salgın döneminde çekildiğini ve beraberinde getirdiği bazı zorluklar olduğunu söyledi.

Film için çekim yeri bulmak için çok gezdiklerini belirten Ceylan, filmi Erzurum’un Karayazı ilçesi çevresindeki köylerde çektiklerini anlattı.

Her sahnenin farklı bir köyde çekildiğini ve ardından montajda tek bir mekan olarak gösterildiğini belirten Ceylan, “Belki de tüm karakterlerim ruhumda hissettiğim şeylerdir, en azından ipuçlarını görüyorum. ruhumun karanlık taraflarıyla ilgileniyor. Belki de bu benim hayatta bir tür anlam yaratma yolumdur.” kelimeleri kullanmıştı

Merve Dizdar, Cannes Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldı

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku