Londra’daki monarşi karşıtı eylemde 52 gözaltı

0

Merakla beklenen İngiltere Kralı III. Charles’ın taç giyme töreni dün Westminster Abbey’de gerçekleşti.

Kraliyet ailesinin yanı sıra devlet adamları, din adamları ve çok sayıda ülkenin temsilcilerinin katıldığı taç giyme töreni görkemli bir şekilde geçti.

Buckingham Sarayı’ndan Westminster Abbey’e giden yolda binlerce kişi uzun kuyruklar oluştururken, monarşi karşıtlığı Londra sokaklarında yerini aldı.

Kral III. Charles’ın taç giyme töreninde geçit töreni güzergahı boyunca toplanan aktivistler “Kralım Değil” sloganlar attı.

Gösteriye müdahale eden polis, monarşi karşıtı Cumhuriyet grubu lideri Graham Smith ile 51 göstericiyi tutukladı.

POLİS ELEŞTİRİSİ

Londra’daki The Mall’daki protestolarda 14 kişi uyuşturucu ve bıçak bulundurmaktan tutuklandı, Londra’nın doğusunda 14 kişi, St Martin’s Lane ve Whitehall caddelerinde 12 kişi, Soho ve Wellington Arch’ta 6 kişi ve 2 kişi tutuklandı. St James Park’ta insanlar tutuklandı.

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman polise teşekkür etti “çok çalışıyorlar” ifade etti. Braverman’ın aksine protestocuların İngiliz polisi tarafından gözaltına alınması da eleştirilere maruz kaldı. Milletvekili Jess Philips sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Milletimiz ve kralımız, farklı görüşlerin masum ifadeleriyle baş edemeyecek kadar zayıf değildir.” ifadesini kullandı.

İşçi Partisi Milletvekili Richard Burgon, Cumhuriyet’e desteğini barışçıl bir şekilde ifade etmek isteyen kişilerin tutuklanmasından duyduğu endişeyi dile getirdi. “Buna bir son verilmeli. İnsanların düşüncelerini barışçıl bir şekilde ifade etmeleri temel demokratik bir haktır.” o ifadeleri kullandı

Londra Polisi’nden yapılan açıklamada, polisin asıl görevinin dünyanın farklı yerlerinden Londra’ya gelen insanların güvenliğini sağlamak olduğu hatırlatılarak, “Protestocuların taç giyme törenini engellediğine dair raporların ardından son 24 saat içinde önemli polis operasyonları gerçekleştirildi.” söylendi. Polisten yapılan ve bir kişinin gözaltına alındığını doğrulamayan ikinci ifadede, yürüyüş sırasında kağıt parçaları fırlatmak isteyen 3 kişinin, halkın dağılmasına neden olacağı gerekçesiyle tutuklandığı açıklandı. atları korkar ve ortalığı kasıp kavurur.

Londra’nın yanı sıra Cardiff, Glasgow ve Edinburgh’da da protestolar düzenlendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku